OPPO will launch its OPPO A7 5G on January 13, 2027 (Expected). The Cost of this mobile is Rs. 24999. and this mobile has 6 GB RAM with 128 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. OPPO A7 5G runs on Android 16. This model has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED flash and 16 MP Front Camera without flash.
| Feature | Value |
| RAM | 6 GB |
|---|---|
| Display | 6.75 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 7500 mAh |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual |
OPPO will launch its OPPO A7 5G on January 13, 2027 (Expected).
This mobile has Android 16. This model has 7500 mAh Non-Removable . This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM).
This phone comes with Black & White LCD Screen with resolution of 1080 x 2400 pixels. The phone has a screen size of 6.75 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 390 PPI (Pixels per inch). This OPPO phone also has Vivid mode: 83% DCI-P3, Natural mode: 100% sRGB.
This mobile has 50 MP + 2 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 16 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Photo, Video, Portrait, Night, Panorama, SLO-MO, Dual-view video, TIME-LAPSE, STICKER, HI-RES, Google Lens, Underwater, PRO.
If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 6 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. What is usb type of this model?
A. This model features USB-C.
Q. Does OPPO A7 5G has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile comes with Side fingerprint sensor.
Q. Does this model has fast charging?
A. Yes, This phone has 65W.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This phone comes with 7500 mAh.
Q. What is display size of OPPO A7 5G?
A. It has display size of 6.75 in.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. OPPO A7 5G comes with display resolution of 1080 x 2400 pixels.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. No, This mobile doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. When is OPPO A7 5G going to be launched?
A. The OPPO A7 5G is going to be launched on January 13, 2027 (Expected).
Q. What is screen to body ratio of this phone?
A. OPPO A7 5G has screen to body ratio of ~ 85.2%.
Q. Which operating system this model comes with?
A. OPPO A7 5G has Android 16.
| Name | OPPO A7 5G |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Fast Charging,7500 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.75 inches,1080 x 2400 pixels,120 Hz,Punch Hole Display |
| Camera | 50 MP + 2 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 60 fps FHD, Video Recording,16 MP Front Camera |
| Technical | Octa Core Processor,6 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |