On December 16, 2020, OPPO launched Oppo A15s (4GB RAM + 128GB). This phone comes at a price of Rs. 12742. The processor in it is Mediatek P35 . Oppo A15s (4GB RAM + 128GB) has 4 GB RAM with 128 GB Internal Memory. Oppo A15s (4GB RAM + 128GB) comes with 4G & 3G connectivity. This phone runs on Android 10. It has 13 MP + 2 MP + 2 MP Triple Rear Camera with LED flash along with 8 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this model is 177 g Weight which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 12742. It is also available in 4GB+64GB variant.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Display | 6.52 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 4230 mAh |
| Camera | 13 MP + 2 MP + 2 MP Triple |
On December 16, 2020, OPPO launched Oppo A15s (4GB RAM + 128GB). Oppo A15s (4GB RAM + 128GB) is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.12742. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 12742/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 10434/- |
| Croma | 80 | Rs. 12490/- |
It comes with Android 10. This phone comes with 4230 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This mobile has Dual Sim (Nano+Nano SIM). The dimensions of the phone are 75.4 x 164 x 7.9 mm (height x width x thickness) and weighs 177 g.
Oppo A15s (4GB RAM + 128GB) comes with Color IPS LCD Screen (16M Colors) and display resolution of 720 x 1600 pixels. The phone has a screen size of 6.52 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 269 PPI (Pixels per inch).
It has 13 MP + 2 MP + 2 MP Triple Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 8 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports Professional Mode, Night Mode, Panorama Mode, Portrait, Time-lapse Photography, Slow Motion.




Oppo A15s (4GB RAM + 128GB) is powered by 2.3 GHz Octa Core Mediatek P35 processor. If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 4 GB RAM. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available.
Q. What is usb type of this mobile?
A. It has microUSB.
Q. What is display size of this mobile?
A. Oppo A15s (4GB RAM + 128GB) has display size of 6.52 in.
Q. When was Oppo A15s (4GB RAM + 128GB) launched?
A. On December 16, 2020, Oppo A15s (4GB RAM + 128GB) was launched.
Q. Does Oppo A15s (4GB RAM + 128GB) has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This mobile has 3.5 mm audio jack.
Q. What is aspect ratio of Oppo A15s (4GB RAM + 128GB)?
A. Oppo A15s (4GB RAM + 128GB) has aspect ratio of 20:9.
Q. Which processor powers Oppo A15s (4GB RAM + 128GB)?
A. Oppo A15s (4GB RAM + 128GB) is powered by Mediatek P35 processor.
Q. What is screen to body ratio of Oppo A15s (4GB RAM + 128GB)?
A. This mobile comes with screen to body ratio of ~ 83%.
Q. What is price of Oppo A15s (4GB RAM + 128GB)?
A. Currently, Oppo A15s (4GB RAM + 128GB) has best price of Rs.12742.
Q. Which operating system Oppo A15s (4GB RAM + 128GB) comes with?
A. This model has Android 10.
Q. What is the battery size of this phone?
A. It has 4230 mAh Li-Po Battery.
| Name | Oppo A15s (4GB RAM + 128GB) |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v10,Ultra Slim,4230 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.52 inches,720 x 1600 pixels,60 Hz,Water Drop Notch Display |
| Camera | 13 MP + 2 MP + 2 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,1080p @ 30 fps FHD, Video Recording,8 MP Front Camera |
| Technical | Helio P35 Chipset,2.3 GHz, Octa Core Processor,4 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 256 GB |
| Connectivity | 3G,4G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS |
| Extra | Rear Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,FM Radio,3.5mm Headphone Jack |