MSI WF65 10TI-1073IN Laptop comes with price of Rs. 148990. The screen size of this MSI laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i7 processor with Nvidia Quadro T1000 Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD and 256 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 64 GB.
✓ The highlight of this laptop is 1 TB + 256 GB Hard Drive Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 148990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | Nvidia Quadro T1000 |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 148990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 164990/- |
This laptop is meant for Gaming,Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Pro (64-bit). It has 3 cell battery. The dimensions of the laptop are 396 x 259 x 20 mm (height x width x thickness) and weighs 2.5 kg. It comes with 1 year warranty.
This laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. This model comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This MSI laptop also has IPS Level, 60Hz Thin Bezel.
MSI WF65 10TI-1073IN Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i7 processor which is clocked at and has 12 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Nvidia Quadro T1000 GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.




There is 1 TB HDD Space available in MSI WF65 10TI-1073IN Laptop with speed of 7200 RPM. Along with this, It also comes with 256 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 64 GB.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers MSI WF65 10TI-1073IN Laptop?
A. The processor in MSI WF65 10TI-1073IN Laptop is Intel Core i7 10th Gen.
Q. What are dimensions of MSI WF65 10TI-1073IN Laptop?
A. The dimensions of MSI WF65 10TI-1073IN Laptop are 396 x 259 x 20 mm.
Q. Does MSI WF65 10TI-1073IN Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, MSI WF65 10TI-1073IN Laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. Does MSI WF65 10TI-1073IN Laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. Which operating system MSI WF65 10TI-1073IN Laptop comes with?
A. It has Windows 10 Pro (64-bit).
Q. What is warranty period of this laptop?
A. MSI WF65 10TI-1073IN Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. MSI WF65 10TI-1073IN Laptop comes with Nvidia Quadro T1000 GPU.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR4 16 GB RAM.
| Name | MSI WF65 10TI-1073IN Laptop |
| General | OS: Windows 10 ,Gaming, Performance,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i7,Hexa Core, 12 Threads,12 MB Cache,4 GB, Nvidia Quadro T1000 |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk,256 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |