MSI Vector GP66 12UGSO-623IN Gaming Laptop comes with price of Rs. 200000. The screen size of this MSI laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in MSI Vector GP66 12UGSO-623IN Gaming Laptop is 12th Gen Intel Core i7 with NVIDIA GeForce RTX 3070Ti Graphics Card. this laptop has 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 200000. You can also get this model in 17.3 inch variant.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3070Ti |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 200000/- |
| Amazon | 95 | Rs. 213990/- |
It is meant for Gaming,Performance. This laptop has Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop has 4 cell 17567.567567567567 mAH battery. The laptop weighs 2.38 kg and measures 358 x 267 x 23.4 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 2 years warranty.
This model comes with IPS-Level. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this laptop is 2560 x 1440 pixels and has display density of ~ 188 PPI (Pixels per inch). This MSI laptop also has 165Hz, 100% DCI-P3.
It is powered by 12th Gen Intel Core i7 processor which is clocked at and has 24 MB Cache Memory. Along with this, MSI Vector GP66 12UGSO-623IN Gaming Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX 3070Ti GPU and 8 GB dedicated memory for graphics.





This model comes with 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in MSI Vector GP66 12UGSO-623IN Gaming Laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet LAN (Up to 2.5G) Ethernet, 802.11 ax Wi-Fi 6E, 802.11 ax Wi-Fi 6E Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of MSI Vector GP66 12UGSO-623IN Gaming Laptop?
A. It comes with ~ 188 PPI.
Q. What is the battery size of this model?
A. MSI Vector GP66 12UGSO-623IN Gaming Laptop has 65 Wh.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop is powered by NVIDIA GeForce RTX 3070Ti GPU.
Q. Which operating system this model comes with?
A. MSI Vector GP66 12UGSO-623IN Gaming Laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 2560 x 1440 pixels.
Q. Does MSI Vector GP66 12UGSO-623IN Gaming Laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. What kind of display MSI Vector GP66 12UGSO-623IN Gaming Laptop has?
A. It comes with IPS-Level display.
Q. What is warranty period of MSI Vector GP66 12UGSO-623IN Gaming Laptop?
A. This model comes with 2 years warranty.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, MSI Vector GP66 12UGSO-623IN Gaming Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Which processor powers MSI Vector GP66 12UGSO-623IN Gaming Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core i7 12th Gen processor.
| Name | MSI Vector GP66 12UGSO-623IN Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming, Performance,2 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,2560 x 1440 pixels,~ 188 PPI |
| Processor | Intel Core i7,14 Cores (6P + 8E), 20 Threads,24 MB Cache,8 GB, NVIDIA GeForce RTX 3070Ti |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,3 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,2x 2W Speaker,Inbuilt Microphone,65 Wh mWh 4 Cell Battery |