MSI Thin A15 B7UC-627IN Gaming Laptop comes with price of Rs. 57990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by 7th Gen AMD Ryzen 5 Hexa Core processor with NVIDIA GeForce RTX 3050 Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 57990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 Hexa Core |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
MSI Thin A15 B7UC-627IN Gaming Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 57990/- |
The utility of this laptop is Gaming. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. The laptop weighs 1.86 kg and measures 359 x 254 x 21.7 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 2 years warranty.
This laptop comes with FHD, 144Hz 45%NTSC IPS-Level. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch).
The processor in MSI Thin A15 B7UC-627IN Gaming Laptop is 7th Gen AMD Ryzen 5 Hexa Core Along with this, It has NVIDIA GeForce RTX 3050 GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.




This laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in the laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 10/100/1000 MBPS Ethernet, 802.11 ax 6E, Yes Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is display resolution of this model?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. Which processor powers MSI Thin A15 B7UC-627IN Gaming Laptop?
A. It is powered by AMD Ryzen 5 Hexa Core 7th Gen processor.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop is powered by NVIDIA GeForce RTX 3050 GPU.
Q. What is display type of this model?
A. It comes with FHD, 144Hz 45%NTSC IPS-Level display.
Q. How much RAM this laptop has?
A. MSI Thin A15 B7UC-627IN Gaming Laptop comes with DDR5 16 GB RAM.
Q. What is display size of this laptop?
A. It comes with display size of 15.6 in.
| Name | MSI Thin A15 B7UC-627IN Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,Slim,Light Weight,2 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 5 Hexa Core,Hexa Core, 12 Threads,16 MB Cache,4 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Yes,Inbuilt Microphone |