MSI Sword 16 HX B14VFKG-208IN Gaming Laptop comes with price of Rs. 127990. The screen size of this MSI laptop is 16 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 14th Gen Intel Core i7 with NVIDIA GeForce RTX 4060 Graphics Card. MSI Sword 16 HX B14VFKG-208IN Gaming Laptop has 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model which can be upgraded to 96 GB.
✓ The highlight of this model is 16 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 127990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 127990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 133990/- |
It is meant for Gaming. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). This laptop has 4 cell 17567.567568 mAH battery and 200W Adaptor. The dimensions of the laptop are 365 x 266.4 x 27.9 mm (height x width x thickness) and weighs 2.3 kg. It comes with 2 years warranty.
This model comes with IPS-level panel. The laptop has a screen size of 16 in. This laptop comes with resolution of 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 142 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen.
This Laptop is powered by 14th Gen Intel Core i7 processor Along with this, It has NVIDIA GeForce RTX 4060 GPU and 8 GB dedicated memory for graphics.





This model comes with 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in MSI Sword 16 HX B14VFKG-208IN Gaming Laptop which can be upgraded to 96 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Gigabit Ethernet Ethernet, Intel Wi-Fi 6E AX211 Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does MSI Sword 16 HX B14VFKG-208IN Gaming Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is display density of this model?
A. MSI Sword 16 HX B14VFKG-208IN Gaming Laptop comes with ~ 142 PPI.
Q. Which processor powers MSI Sword 16 HX B14VFKG-208IN Gaming Laptop?
A. The processor in MSI Sword 16 HX B14VFKG-208IN Gaming Laptop is Intel Core i7 14th Gen.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It is powered by NVIDIA GeForce RTX 4060 GPU.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. MSI Sword 16 HX B14VFKG-208IN Gaming Laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. How much RAM this laptop has?
A. MSI Sword 16 HX B14VFKG-208IN Gaming Laptop comes with DDR5 16 GB RAM.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. MSI Sword 16 HX B14VFKG-208IN Gaming Laptop comes with 2 years warranty.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. What are dimensions of MSI Sword 16 HX B14VFKG-208IN Gaming Laptop?
A. The dimensions of this model are 365 x 266.4 x 27.9 mm.
| Name | MSI Sword 16 HX B14VFKG-208IN Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,2 Year Warranty |
| Display | 16 inches,1920 x 1200 pixels,~ 142 PPI |
| Processor | Intel Core i7,20 Cores (8P + 12E), 28 Threads,33 MB Cache,8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Yes,Inbuilt Microphone,65 Wh mWh 4 Cell Battery |