MSI Sword 15 A12UDX-468IN Gaming Laptop comes with price of Rs. 77990. The screen size of this MSI laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 12th Gen Intel Core i5 processor with NVIDIA GeForce RTX RTX3050 Graphics Card. this laptop has 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model which can be upgraded to 64 GB.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 77990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX RTX3050 |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 77990/- |
This model is meant for Gaming,Performance. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). It has 3 cell 14459.459459459458 mAH battery and 180W adapter. The dimensions of the laptop are 359 x 259 x 24.9 mm (height x width x thickness) and weighs 2.25 kg. It comes with 2 years warranty.
MSI Sword 15 A12UDX-468IN Gaming Laptop comes with IPS-Level. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This MSI laptop also has 45% NTSC Color Gamut.
It is powered by 12th Gen Intel Core i5 processor Along with this, It comes with NVIDIA GeForce RTX RTX3050 GPU and 6 GB dedicated memory for graphics.





MSI Sword 15 A12UDX-468IN Gaming Laptop comes with 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in the laptop which can be upgraded to 64 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11 ax Wi-Fi 6 Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does MSI Sword 15 A12UDX-468IN Gaming Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. What kind of display MSI Sword 15 A12UDX-468IN Gaming Laptop has?
A. This laptop comes with IPS-Level display.
Q. What is display density of this laptop?
A. This laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. Which processor powers MSI Sword 15 A12UDX-468IN Gaming Laptop?
A. The processor in MSI Sword 15 A12UDX-468IN Gaming Laptop is Intel Core i5 12th Gen.
Q. What is warranty period of MSI Sword 15 A12UDX-468IN Gaming Laptop?
A. It comes with 2 years warranty.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR5 16 GB RAM.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. What is display resolution of MSI Sword 15 A12UDX-468IN Gaming Laptop?
A. MSI Sword 15 A12UDX-468IN Gaming Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. MSI Sword 15 A12UDX-468IN Gaming Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX RTX3050 GPU.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 2.25 kg.
| Name | MSI Sword 15 A12UDX-468IN Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming, Performance,2 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Octa Core (4P + 4E), 12 Threads,12 MB Cache,6 GB, NVIDIA GeForce RTX RTX3050 |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,53.5 Wh mWh 3 Cell Battery |