MSI Raider A18 HX A9WJG-283IN Gaming Laptop comes with price of Rs. 512990. The screen size of this MSI laptop is 18 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 9th Gen AMD Ryzen 9 with NVIDIA GeForce RTX 5090 Graphics Card. this laptop has 2 TB SSD. There is 64 GB DDR5 RAM in this model.
✓ The highlights of this laptop are 24 GB GPU Memory, 18 in Display Size and 3840 x 2400 pixels Display Resolution which are best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 512990.
| Feature | Value |
| RAM | 64 GB |
|---|---|
| Display | 18 in |
| Processor | AMD Ryzen 9 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 5090 |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 512990/- |
It is meant for Gaming,Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). It comes with 4 cell 26756.756757 mAH battery and 400W adapter. The dimensions of the laptop are 404 x 307.5 x 32.05 mm (height x width x thickness) and weighs 3.6 kg.
The laptop has a screen size of 18 in. MSI Raider A18 HX A9WJG-283IN Gaming Laptop comes with resolution of 3840 x 2400 pixels and has display density of ~ 252 PPI (Pixels per inch). This MSI laptop also has 120Hz, 100% DCI-P3 (Typ.).
MSI Raider A18 HX A9WJG-283IN Gaming Laptop is powered by 9th Gen AMD Ryzen 9 processor Along with this, MSI Raider A18 HX A9WJG-283IN Gaming Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX 5090 GPU and 24 GB dedicated memory for graphics.




It comes with 2 TB SSD. There is 64 GB DDR5 RAM in this laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 1x RJ45 Ethernet, Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 3840 x 2400 pixels.
Q. What is the battery size of MSI Raider A18 HX A9WJG-283IN Gaming Laptop?
A. MSI Raider A18 HX A9WJG-283IN Gaming Laptop comes with 99 Wh.
Q. What is the weight of MSI Raider A18 HX A9WJG-283IN Gaming Laptop?
A. This model weighs 3.6 kg.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 252 PPI.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 2 USB Type-C ports.
Q. Does MSI Raider A18 HX A9WJG-283IN Gaming Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. Which processor powers MSI Raider A18 HX A9WJG-283IN Gaming Laptop?
A. It is powered by AMD Ryzen 9 9th Gen processor.
Q. How much RAM this model has?
A. MSI Raider A18 HX A9WJG-283IN Gaming Laptop comes with DDR5 64 GB RAM.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 404 x 307.5 x 32.05 mm.
| Name | MSI Raider A18 HX A9WJG-283IN Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming, Performance,Heavy Weight |
| Display | 18 inches,3840 x 2400 pixels,~ 252 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 9,16 Cores, 32 Threads,128 MB Cache,24 GB, NVIDIA GeForce RTX 5090 |
| Memory | 64 GB DDR5 RAM,2 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,4x 2W Speaker2x 2W Woofer,Inbuilt Microphone,99 Wh mWh 4 Cell Battery |