MSI Raider 18 HX A14VHG-254IN Gaming Laptop comes with price of Rs. 324990. This 18 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 14th Gen Intel Core i9 processor with NVIDIA GeForce RTX 4080 Graphics Card. this laptop has 2 TB SSD. There is 32 GB DDR5 RAM in this laptop which can be upgraded to 192 GB.
✓ The highlights of this laptop are 18 in Display Size, 3840 x 2400 pixels Display Resolution and 2 years Warranty Time which are best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 324990.
| Feature | Value |
| RAM | 32 GB |
|---|---|
| Display | 18 in |
| Processor | Intel Core i9 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4080 |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 324990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 379990/- |
The utility of this laptop is Performance. This laptop comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. It comes with 4 cell 27000 mAH battery and 330W Adaptor. The dimensions of the laptop are 404 x 307.5 x 24 mm (height x width x thickness) and weighs 3.6 kg. It comes with 2 years warranty.
MSI Raider 18 HX A14VHG-254IN Gaming Laptop comes with MiniLED, IPS-Level panel. The laptop has a screen size of 18 in. It comes with resolution of 3840 x 2400 pixels and has display density of ~ 178 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This MSI laptop also has 100% DCI-P3 (Typ.).
The processor in this laptop is 14th Gen Intel Core i9 Along with this, MSI Raider 18 HX A14VHG-254IN Gaming Laptop has NVIDIA GeForce RTX 4080 GPU and 12 GB dedicated memory for graphics.





MSI Raider 18 HX A14VHG-254IN Gaming Laptop comes with 2 TB SSD. There is 32 GB DDR5 RAM in MSI Raider 18 HX A14VHG-254IN Gaming Laptop which can be upgraded to 192 GB. It has total 4 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Intel Killer Ethernet E3100 2.5 Gbps Ethernet, Intel Killer Wi-Fi 7 BE1750 Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This model comes with display resolution of 3840 x 2400 pixels.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. What is display density of MSI Raider 18 HX A14VHG-254IN Gaming Laptop?
A. This model comes with ~ 178 PPI.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. How much RAM this model has?
A. This laptop comes with DDR5 32 GB RAM.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. This laptop has 99.9 Wh.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 3.6 kg.
Q. What is warranty period of MSI Raider 18 HX A14VHG-254IN Gaming Laptop?
A. It comes with 2 years warranty.
Q. What kind of display this laptop has?
A. MSI Raider 18 HX A14VHG-254IN Gaming Laptop comes with MiniLED, IPS-Level panel display.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 2 USB Type-C ports.
| Name | MSI Raider 18 HX A14VHG-254IN Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Heavy Weight,2 Year Warranty |
| Display | 18 inches,3840 x 2400 pixels,~ 178 PPI |
| Processor | Intel Core i9,24 Cores (8P + 16E), 32 Threads,36 MB Cache,12 GB, NVIDIA GeForce RTX 4080 |
| Memory | 32 GB DDR5 RAM,2 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Build-in Dual speakers,Inbuilt Microphone,99.9 Wh mWh 4 Cell Battery |