MSI Pulse 17 AI C1VGKG-030IN Gaming Laptop comes with price of Rs. 189990. This 17 in laptop comes with Windows Operating System installed. MSI Pulse 17 AI C1VGKG-030IN Gaming Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 1 Intel Core Ultra 9 processor with NVIDIA GeForce RTX 4070 Graphics Card. this model has 1 TB SSD. There is 32 GB DDR5 RAM in this model which can be upgraded to 96 GB.
✓ The highlight of this laptop is 17 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 189990.
| Feature | Value |
| RAM | 32 GB |
|---|---|
| Display | 17 in |
| Processor | Intel Core Ultra 9 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
This laptop is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price of Rs.189990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 189990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 186990/- |
The utility of this laptop is Gaming. This laptop has Windows 11 Home (64-bit) installed. This model comes with 4 cell 24324.324324 mAH battery and 240W Adapter. The dimensions of the laptop are 383.2 x 279.9 x 29.7 mm (height x width x thickness) and weighs 2.8 kg. This model comes with 2 years warranty.
MSI Pulse 17 AI C1VGKG-030IN Gaming Laptop comes with IPS-level panel. The laptop has a screen size of 17 in. The resolution of this model is 2560 x 1600 pixels and has display density of ~ 178 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This MSI laptop also has 240Hz, 100% DCI-P3.
The processor in this laptop is Intel Core Ultra Series 1 Intel Core Ultra 9 Along with this, MSI Pulse 17 AI C1VGKG-030IN Gaming Laptop has NVIDIA GeForce RTX 4070 GPU and 8 GB dedicated memory for graphics.





MSI Pulse 17 AI C1VGKG-030IN Gaming Laptop comes with 1 TB SSD. There is 32 GB DDR5 RAM in this model which can be upgraded to 96 GB.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11 ax Wi-Fi 6E Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does MSI Pulse 17 AI C1VGKG-030IN Gaming Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. Which operating system MSI Pulse 17 AI C1VGKG-030IN Gaming Laptop comes with?
A. It has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 2560 x 1600 pixels.
Q. What is warranty period of MSI Pulse 17 AI C1VGKG-030IN Gaming Laptop?
A. It comes with 2 years warranty.
Q. What is the battery size of MSI Pulse 17 AI C1VGKG-030IN Gaming Laptop?
A. This laptop comes with 90 Wh.
Q. What is price of this laptop?
A. Currently, MSI Pulse 17 AI C1VGKG-030IN Gaming Laptop has best price of Rs.189990.
Q. How much RAM this laptop has?
A. MSI Pulse 17 AI C1VGKG-030IN Gaming Laptop comes with DDR5 32 GB RAM.
Q. What is display density of MSI Pulse 17 AI C1VGKG-030IN Gaming Laptop?
A. This model comes with ~ 178 PPI.
Q. What is display size of MSI Pulse 17 AI C1VGKG-030IN Gaming Laptop?
A. It comes with display size of 17 in.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 2.8 kg.
| Name | MSI Pulse 17 AI C1VGKG-030IN Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,Heavy Weight,2 Year Warranty |
| Display | 17 inches,2560 x 1600 pixels,~ 178 PPI |
| Processor | Intel Core Ultra 9,16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads,24 MB Cache,8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4070 |
| Memory | 32 GB DDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,2x 2W Speaker,Inbuilt Microphone,90 Wh mWh 4 Cell Battery |