MSI Prestige 16 AI+ C3M Laptop is new upcoming laptop from MSI. Expected price of this laptop is Rs. 219990. The screen size of this MSI laptop is 16 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is Intel Core Ultra Series 3 Intel Core Ultra 9 with Intel Arc GPU B390 Graphics Card. MSI Prestige 16 AI+ C3M Laptop has 1 TB SSD. There is 32 GB LPDDR5X RAM in this model.
| Feature | Value |
| RAM | 32 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Intel Core Ultra 9 |
| Graphics Card | Intel Arc GPU B390 |
MSI Prestige 16 AI+ C3M Laptop will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.219990. Keep checking us for the latest price updates of this laptop.
It is meant for Performance. This laptop comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop has 21891.891892 mAH battery. This laptop weighs 1.59 kg. It comes with 2 years warranty.
This laptop comes with OLED. The laptop has a screen size of 16 in and aspect ratio of 16:10 The resolution of MSI Prestige 16 AI+ C3M Laptop is 2880 x 1220 pixels and has display density of ~ 195 PPI (Pixels per inch). This MSI laptop also has HDR True Black 1000.
MSI Prestige 16 AI+ C3M Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 3 Intel Core Ultra 9 processor Along with this, MSI Prestige 16 AI+ C3M Laptop has Intel Arc GPU B390 GPU.
This laptop comes with 1 TB SSD. There is 32 GB LPDDR5X RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 7 Wifi, & 6.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display type of this laptop?
A. This laptop comes with OLED display.
Q. What is display resolution of this model?
A. This laptop comes with display resolution of 2880 x 1220 pixels.
Q. Which processor powers MSI Prestige 16 AI+ C3M Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core Ultra 9 Intel Core Ultra Series 3 processor.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. MSI Prestige 16 AI+ C3M Laptop comes with 2 years warranty.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. How much RAM MSI Prestige 16 AI+ C3M Laptop has?
A. MSI Prestige 16 AI+ C3M Laptop comes with LPDDR5X 32 GB RAM.
Q. What is the battery size of MSI Prestige 16 AI+ C3M Laptop?
A. This laptop has 81 Wh.
Q. Which operating system MSI Prestige 16 AI+ C3M Laptop comes with?
A. It comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.59 kg.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, MSI Prestige 16 AI+ C3M Laptop has 2 USB Type-C ports.
| Name | MSI Prestige 16 AI+ C3M Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Light Weight,2 Year Warranty |
| Display | 16 inches,2880 x 1220 pixels,~ 195 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core Ultra 9,Octa Core (4P + 4E), 8 Threads,12 MB Cache,Intel Arc GPU B390 |
| Memory | 32 GB LPDDR5X RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | 5 MP Camera,Backlit Keyboard,Dual 2W Audio Speaker,Inbuilt Microphone,81 Wh mWh |