MSI Prestige 14 AI Evo C1MG-050IN Laptop comes with price of Rs. 79990. The screen size of this MSI laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in MSI Prestige 14 AI Evo C1MG-050IN Laptop is 1st Gen Intel Core Ultra 5 with Intel Integrated Intel Arc Graphics Card. this model has 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop which can be upgraded to 32 GB.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 79990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| Graphics Card | Intel Integrated Intel Arc |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 79990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 99990/- |
It is meant for Performance. This laptop comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. It comes with 4 cell 24324.324324 mAH battery and 100W Adaptor. It weighs 1.7 kg and measures 313.4 x 246.5 x 18.95 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 2 years warranty.
It comes with IPS-Level,. The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of MSI Prestige 14 AI Evo C1MG-050IN Laptop is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 162 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This MSI laptop also has 100%sRGB.
This Laptop is powered by 1st Gen Intel Core Ultra 5 processor Along with this, MSI Prestige 14 AI Evo C1MG-050IN Laptop has Intel Integrated Intel Arc GPU.





It comes with 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop which can be upgraded to 32 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Intel Killer Wi-Fi 7 BE1750 Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers MSI Prestige 14 AI Evo C1MG-050IN Laptop?
A. MSI Prestige 14 AI Evo C1MG-050IN Laptop is powered by Intel Integrated Intel Arc GPU.
Q. How much RAM this model has?
A. This laptop comes with DDR5 16 GB RAM.
Q. Which processor powers MSI Prestige 14 AI Evo C1MG-050IN Laptop?
A. The processor in MSI Prestige 14 AI Evo C1MG-050IN Laptop is Intel Core Ultra 5 1st Gen.
Q. What is display size of this model?
A. MSI Prestige 14 AI Evo C1MG-050IN Laptop has display size of 14 in.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. What is display density of MSI Prestige 14 AI Evo C1MG-050IN Laptop?
A. It comes with ~ 162 PPI.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this laptop are 313.4 x 246.5 x 18.95 mm.
Q. What is display type of this model?
A. This laptop comes with IPS-Level, display.
| Name | MSI Prestige 14 AI Evo C1MG-050IN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,2 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 162 PPI |
| Processor | Intel Core Ultra 5,14 Cores (4P + 8E + 2LP-E), 18 Threads,18 MB Cache,Intel Integrated Intel Arc |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,2x 2W Speaker,Inbuilt Microphone,90 Wh mWh 4 Cell Battery |