MSI Modern 15 H C13M-218IN Laptop comes with price of Rs. 54990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. MSI Modern 15 H C13M-218IN Laptop is powered by 13th Gen Intel Core i5 processor with Intel Integrated Iris Xe Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 54990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Integrated Iris Xe |
MSI Modern 15 H C13M-218IN Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 54990/- |
The utility of this laptop is Performance. This laptop has Windows 11 Home (64-bit) installed. It comes with 3 cell battery and 90W Adapter. This model weighs 1.9 kg and measures 359 x 241 x 19.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
This laptop comes with IPS-Level. The laptop has a screen size of 15.6 in. This model comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen.
The processor in MSI Modern 15 H C13M-218IN Laptop is 13th Gen Intel Core i5 Along with this, MSI Modern 15 H C13M-218IN Laptop comes with Intel Integrated Iris Xe GPU.




This laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Intel Wi-Fi 6E AX211 Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display size of this laptop?
A. It comes with display size of 15.6 in.
Q. What is display resolution of this model?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. How much RAM this model has?
A. This model comes with DDR4 16 GB RAM.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of MSI Modern 15 H C13M-218IN Laptop are 359 x 241 x 19.9 mm.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display density of MSI Modern 15 H C13M-218IN Laptop?
A. MSI Modern 15 H C13M-218IN Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. Which processor powers MSI Modern 15 H C13M-218IN Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core i5 13th Gen.
Q. Does MSI Modern 15 H C13M-218IN Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. What is the weight of MSI Modern 15 H C13M-218IN Laptop?
A. This laptop weighs 1.9 kg.
| Name | MSI Modern 15 H C13M-218IN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Octa Core (4P + 4E), 12 Threads,12 MB Cache,Intel Integrated Iris Xe |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |