MSI Modern 15 H AI C1MG-046IN Laptop comes with price of Rs. 61000. The screen size of this MSI laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is Intel Core Ultra Series 1 Intel Core Ultra 7 with Intel Arc Graphics Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model which can be upgraded to 64 GB.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 61000.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Graphics Card | Intel Arc Graphics |
MSI Modern 15 H AI C1MG-046IN Laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 61000/- |
| Amazon | 95 | Rs. 70211/- |
It is meant for Performance. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). This model has 3 cell 14540.540541 mAH battery and 90W Adapter. It weighs 1.9 kg and measures 359 x 241 x 19.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
This laptop comes with IPS-Level. The laptop has a screen size of 15.6 in. MSI Modern 15 H AI C1MG-046IN Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen.
MSI Modern 15 H AI C1MG-046IN Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 1 Intel Core Ultra 7 processor Along with this, It comes with Intel Arc Graphics GPU.





This laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model which can be upgraded to 64 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 ax Wi-Fi 6E Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the weight of MSI Modern 15 H AI C1MG-046IN Laptop?
A. This model weighs 1.9 kg.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is display type of MSI Modern 15 H AI C1MG-046IN Laptop?
A. MSI Modern 15 H AI C1MG-046IN Laptop comes with IPS-Level display.
Q. Which operating system MSI Modern 15 H AI C1MG-046IN Laptop comes with?
A. It comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of MSI Modern 15 H AI C1MG-046IN Laptop are 359 x 241 x 19.9 mm.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which GPU powers MSI Modern 15 H AI C1MG-046IN Laptop?
A. This Laptop comes with Intel Arc Graphics GPU.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. How much RAM MSI Modern 15 H AI C1MG-046IN Laptop has?
A. It comes with DDR5 16 GB RAM.
Q. What is display size of this laptop?
A. This model comes with display size of 15.6 in.
| Name | MSI Modern 15 H AI C1MG-046IN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core Ultra 7,16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads,24 MB Cache,Intel Arc Graphics |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speakers,Inbuilt Microphone,53.8 Wh mWh 3 Cell Battery |