MSI Modern 15 H AI C1MG-045IN Laptop comes with price of Rs. 81711. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is Intel Core Ultra Series 1 Intel Core Ultra 7 with Intel Arc Graphics Graphics Card. MSI Modern 15 H AI C1MG-045IN Laptop has 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model which can be upgraded to 64 GB.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 81711.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Graphics Card | Intel Arc Graphics |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 61990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 81711/- |
The utility of this model is Performance. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). This model has 3 cell 14540.540541 mAH battery and 90W Adapter. The dimensions of the laptop are 359 x 241 x 19.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.9 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with IPS-Level. The laptop has a screen size of 15.6 in. This laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen.
The processor in this model is Intel Core Ultra Series 1 Intel Core Ultra 7 Along with this, It has Intel Arc Graphics GPU.





It comes with 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in MSI Modern 15 H AI C1MG-045IN Laptop which can be upgraded to 64 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 ax Wi-Fi 6E Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, MSI Modern 15 H AI C1MG-045IN Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. How much RAM MSI Modern 15 H AI C1MG-045IN Laptop has?
A. It comes with DDR5 16 GB RAM.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of MSI Modern 15 H AI C1MG-045IN Laptop are 359 x 241 x 19.9 mm.
Q. Which processor powers MSI Modern 15 H AI C1MG-045IN Laptop?
A. The processor in this model is Intel Core Ultra 7 Intel Core Ultra Series 1.
Q. Which GPU powers MSI Modern 15 H AI C1MG-045IN Laptop?
A. It comes with Intel Arc Graphics GPU.
Q. What is display size of this laptop?
A. It has display size of 15.6 in.
Q. What is the battery size of this model?
A. It has 53.8 Wh.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. Does MSI Modern 15 H AI C1MG-045IN Laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. What is the weight of MSI Modern 15 H AI C1MG-045IN Laptop?
A. This model weighs 1.9 kg.
| Name | MSI Modern 15 H AI C1MG-045IN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core Ultra 7,16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads,24 MB Cache,Intel Arc Graphics |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speakers,Inbuilt Microphone,53.8 Wh mWh 3 Cell Battery |