MSI Modern 15 B12MO-1008IN Laptop comes with price of Rs. 31990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. MSI Modern 15 B12MO-1008IN Laptop is powered by 12th Gen Intel Core i3 processor with Intel UHD Graphics Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlights of this model are 8 GB RAM and 3 Cells Battery Cells which are best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 31990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 31990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 36990/- |
The utility of this model is Performance. It has Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop has 3 cell 10621.621622 mAH battery and 65W Adapter. This model weighs 1.7 kg and measures 359 x 241 x 19.9 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
MSI Modern 15 B12MO-1008IN Laptop comes with IPS-Level. The laptop has a screen size of 15.6 in. MSI Modern 15 B12MO-1008IN Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This MSI laptop also has 45%NTSC.
The processor in this model is 12th Gen Intel Core i3 Along with this, MSI Modern 15 B12MO-1008IN Laptop comes with Intel UHD Graphics GPU.





MSI Modern 15 B12MO-1008IN Laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are 802.11 ax Wi-Fi 6 Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display size of this laptop?
A. It has display size of 15.6 in.
Q. How much RAM MSI Modern 15 B12MO-1008IN Laptop has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, MSI Modern 15 B12MO-1008IN Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Which processor powers MSI Modern 15 B12MO-1008IN Laptop?
A. The processor in this model is Intel Core i3 12th Gen.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 359 x 241 x 19.9 mm.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.7 kg.
| Name | MSI Modern 15 B12MO-1008IN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads,10 MB Cache,Intel UHD Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Yes,Inbuilt Microphone,39.3 Wh mWh 3 Cell Battery |