MSI Modern 15 A10M-296IN Laptop comes with price of Rs. 55990. The screen size of this MSI laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i5 processor with Intel Integrated UHD Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 55990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 55990/- |
This model is meant for Performance. This model has Windows 10 Home (64-bit) installed. It comes with 4 cell battery. The dimensions of the laptop are 357 x 234 x 16 mm (height x width x thickness) and weighs 1.6 kg. It comes with 1 year warranty.
MSI Modern 15 A10M-296IN Laptop comes with LCD. The laptop has a screen size of 15.6 in. MSI Modern 15 A10M-296IN Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This MSI laptop also has IPS-Level Thin Bezel Display.
This Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i5 processor which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, MSI Modern 15 A10M-296IN Laptop comes with Intel Integrated UHD GPU.





MSI Modern 15 A10M-296IN Laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Intel 9560 Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. Which GPU powers MSI Modern 15 A10M-296IN Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Integrated UHD GPU.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 1.6 kg.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 357 x 234 x 16 mm.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. MSI Modern 15 A10M-296IN Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. How much RAM MSI Modern 15 A10M-296IN Laptop has?
A. This model comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. MSI Modern 15 A10M-296IN Laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 15.6 in.
| Name | MSI Modern 15 A10M-296IN Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,6 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speakers,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |