MSI Modern 14 C7M-400IN Laptop comes with price of Rs. 44990. The screen size of this MSI laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. MSI Modern 14 C7M-400IN Laptop is powered by 7th Gen AMD Ryzen 5 processor with AMD Radeon Graphics Card. MSI Modern 14 C7M-400IN Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 16 GB RAM which is best available in this price range. Along with this, this laptop also comes with ~ 157 PPI Display PPI. You can buy this product at Amazon for Rs. 44990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | AMD Radeon |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 44990/- |
This model is meant for Business. This model comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. The dimensions of the laptop are 319.9 x 223 x 19.35 mm (height x width x thickness) and weighs 1.4 kg. It comes with 1 year warranty.
This model comes with IPS-Level. The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This MSI laptop also has 45%NTSC.
This Laptop is powered by 7th Gen AMD Ryzen 5 processor Along with this, MSI Modern 14 C7M-400IN Laptop comes with AMD Radeon GPU.





This model comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are AMD RZ616 6E Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 1.4 kg.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 319.9 x 223 x 19.35 mm.
Q. What is display density of MSI Modern 14 C7M-400IN Laptop?
A. It comes with ~ 157 PPI.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display type of MSI Modern 14 C7M-400IN Laptop?
A. MSI Modern 14 C7M-400IN Laptop comes with IPS-Level display.
Q. What is display size of this laptop?
A. MSI Modern 14 C7M-400IN Laptop has display size of 14 in.
Q. How much RAM this model has?
A. MSI Modern 14 C7M-400IN Laptop comes with DDR4 16 GB RAM.
Q. Which processor powers MSI Modern 14 C7M-400IN Laptop?
A. The processor in this laptop is AMD Ryzen 5 7th Gen.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop comes with AMD Radeon GPU.
| Name | MSI Modern 14 C7M-400IN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Business,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 5,Hexa Core, 12 Threads,16 MB Cache,AMD Radeon |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | 2x 2W Speaker,Inbuilt Microphone |