MSI Modern 14 C12MO-1402IN Laptop comes with price of Rs. 41999. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in MSI Modern 14 C12MO-1402IN Laptop is 12th Gen Intel Core i3 with Intel Integrated UHD Graphics Card. MSI Modern 14 C12MO-1402IN Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 16 GB RAM which is best available in this price range. Along with this, this laptop also comes with ~ 157 PPI Display PPI. You can buy this product at Flipkart for Rs. 41999.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 41999/- |
| Amazon | 95 | Rs. 42990/- |
The utility of this laptop is Business. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). It weighs 1.4 kg and measures 319.9 x 223 x 19.35 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
It comes with IPS-Level. The laptop has a screen size of 14 in. MSI Modern 14 C12MO-1402IN Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This MSI laptop also has 45%NTSC.
The processor in MSI Modern 14 C12MO-1402IN Laptop is 12th Gen Intel Core i3 Along with this, It comes with Intel Integrated UHD GPU.





It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Intel 6E AX211 Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display size of this laptop?
A. This laptop comes with display size of 14 in.
Q. What is display density of this model?
A. MSI Modern 14 C12MO-1402IN Laptop comes with ~ 157 PPI.
Q. How much RAM this laptop has?
A. This model comes with DDR4 16 GB RAM.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. MSI Modern 14 C12MO-1402IN Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does MSI Modern 14 C12MO-1402IN Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is warranty period of MSI Modern 14 C12MO-1402IN Laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. What kind of display MSI Modern 14 C12MO-1402IN Laptop has?
A. This model comes with IPS-Level display.
Q. What are dimensions of MSI Modern 14 C12MO-1402IN Laptop?
A. The dimensions of this model are 319.9 x 223 x 19.35 mm.
Q. What is the weight of MSI Modern 14 C12MO-1402IN Laptop?
A. This model weighs 1.4 kg.
| Name | MSI Modern 14 C12MO-1402IN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Business,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads,10 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | 2x 2W Speaker,Inbuilt Microphone |