MSI Modern 14 C12MO-1298IN Laptop comes with price of Rs. 55990. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. MSI Modern 14 C12MO-1298IN Laptop is powered by 12th Gen Intel Core i7 processor with Intel Iris Xe Graphics Graphics Card. MSI Modern 14 C12MO-1298IN Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 55990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics |
MSI Modern 14 C12MO-1298IN Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 55990/- |
The utility of this laptop is Performance. This laptop has Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop comes with 3 cell 10621.621622 mAH battery and 65W Adapter. This laptop weighs 1.4 kg and measures 319.9 x 223 x 19.35 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
MSI Modern 14 C12MO-1298IN Laptop comes with IPS-Level. The laptop has a screen size of 14 in. MSI Modern 14 C12MO-1298IN Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This MSI laptop also has 45%NTSC.
The processor in MSI Modern 14 C12MO-1298IN Laptop is 12th Gen Intel Core i7 Along with this, MSI Modern 14 C12MO-1298IN Laptop comes with Intel Iris Xe Graphics GPU.





MSI Modern 14 C12MO-1298IN Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Intel Wi-Fi 6E AX211 Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR4 16 GB RAM.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. What kind of display this laptop has?
A. This model comes with IPS-Level display.
Q. What is display density of MSI Modern 14 C12MO-1298IN Laptop?
A. This model comes with ~ 157 PPI.
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 14 in.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of MSI Modern 14 C12MO-1298IN Laptop are 319.9 x 223 x 19.35 mm.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It comes with Windows 11 Home (64-bit).
| Name | MSI Modern 14 C12MO-1298IN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i7,10 Cores (2P + 8E), 12 Threads,12 MB Cache,Intel Iris Xe Graphics |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,2x 2W Speaker,Inbuilt Microphone,39.3 Wh mWh 3 Cell Battery |