MSI Modern 14 C12M-445IN Laptop comes with price of Rs. 34990. The screen size of this MSI laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in MSI Modern 14 C12M-445IN Laptop is 12th Gen Intel Core i3 with Intel Integrated UHD Graphics Card. MSI Modern 14 C12M-445IN Laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 16 GB.
✓ The highlight of this model is 3 Cells Battery Cells which is best available in this price range. Along with this, this laptop also comes with ~ 157 PPI Display PPI. You can buy this product at Flipkart for Rs. 34990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 34990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 43990/- |
It is meant for Performance. This model has Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop has 3 cell battery and 65W Adapter. It weighs 1.4 kg and measures 319.9 x 223 x 19.35 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
It comes with PS-Level. The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This MSI laptop also has 45%NTSC.
This Laptop is powered by 12th Gen Intel Core i3 processor Along with this, MSI Modern 14 C12M-445IN Laptop comes with Intel Integrated UHD GPU.




It comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 16 GB.
The connectivity options for this laptop are 802.11 ax Wi-Fi 6 Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is warranty period of MSI Modern 14 C12M-445IN Laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is display size of this model?
A. MSI Modern 14 C12M-445IN Laptop comes with display size of 14 in.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. What is display density of this model?
A. MSI Modern 14 C12M-445IN Laptop comes with ~ 157 PPI.
Q. How much RAM this model has?
A. This model comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Which processor powers MSI Modern 14 C12M-445IN Laptop?
A. The processor in MSI Modern 14 C12M-445IN Laptop is Intel Core i3 12th Gen.
Q. What is display type of this model?
A. This model comes with PS-Level display.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 1.4 kg.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It comes with Windows 11 Home (64-bit).
| Name | MSI Modern 14 C12M-445IN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Hexa Core (2P + 4E), 8 Threads,10 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,2x 2W Speaker,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |