MSI Modern 14 C12M-440IN Laptop comes with price of Rs. 42990. The screen size of this MSI laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 12th Gen Intel Core i5 processor with Intel Integrated Iris Xe Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 3 Cells Battery Cells which is best available in this price range. Along with this, this model also has ~ 157 PPI Display PPI. You can buy this product at Flipkart for Rs. 42990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Integrated Iris Xe |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 42990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 46990/- |
This laptop is meant for Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). It comes with 3 cell battery. This model weighs 1.4 kg and measures 319.9 x 223 x 19.35 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
MSI Modern 14 C12M-440IN Laptop comes with IPS-Level. The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This MSI laptop also has 45%NTSC.
MSI Modern 14 C12M-440IN Laptop is powered by 12th Gen Intel Core i5 processor Along with this, MSI Modern 14 C12M-440IN Laptop has Intel Integrated Iris Xe GPU.





MSI Modern 14 C12M-440IN Laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in MSI Modern 14 C12M-440IN Laptop.
The connectivity options for this laptop are Intel 6 AX201(2*2 ax) Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers MSI Modern 14 C12M-440IN Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core i5 12th Gen.
Q. What is display size of this laptop?
A. This laptop comes with display size of 14 in.
Q. How much RAM this laptop has?
A. MSI Modern 14 C12M-440IN Laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Does MSI Modern 14 C12M-440IN Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, MSI Modern 14 C12M-440IN Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What kind of display this model has?
A. MSI Modern 14 C12M-440IN Laptop comes with IPS-Level display.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of MSI Modern 14 C12M-440IN Laptop are 319.9 x 223 x 19.35 mm.
Q. Which GPU powers MSI Modern 14 C12M-440IN Laptop?
A. MSI Modern 14 C12M-440IN Laptop comes with Intel Integrated Iris Xe GPU.
Q. Does MSI Modern 14 C12M-440IN Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. MSI Modern 14 C12M-440IN Laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
| Name | MSI Modern 14 C12M-440IN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i5,10 Cores (2P + 8E), 12 Threads,12 MB Cache,Intel Integrated Iris Xe |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |