MSI Modern 14 B4MW-074IN Laptop comes with price of Rs. 55800. The screen size of this MSI laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 4th Gen AMD Ryzen 5 with Intel Integrated UHD Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 55800.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 55800/- |
It is meant for Performance. The Operating System installed in this model is Windows 10 Home (64-bit). It has 3 cell 14054.054054054053 mAH battery and 65 W AC Adapter. The dimensions of the laptop are 319 x 220 x 16.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.3 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with LED . The laptop has a screen size of 14 in. This model comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This MSI laptop also has Full HD LED Backlit IPS Thin Bezel Display.
It is powered by 4th Gen AMD Ryzen 5 processor which is clocked at and has 8 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Intel Integrated UHD GPU.




It comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are AW-CB375NF (2x2) Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. Does MSI Modern 14 B4MW-074IN Laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 14 in.
Q. Which operating system this model comes with?
A. MSI Modern 14 B4MW-074IN Laptop comes with Windows 10 Home (64-bit).
Q. What is the battery size of this model?
A. It comes with 52 Wh.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. MSI Modern 14 B4MW-074IN Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. How much RAM MSI Modern 14 B4MW-074IN Laptop has?
A. MSI Modern 14 B4MW-074IN Laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.3 kg.
Q. What is display density of this laptop?
A. MSI Modern 14 B4MW-074IN Laptop comes with ~ 157 PPI.
Q. What is warranty period of MSI Modern 14 B4MW-074IN Laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
| Name | MSI Modern 14 B4MW-074IN Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 5,Hexa Core, 6 Threads,8 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,52 Wh mWh 3 Cell Battery |