MSI Modern 14 B11SBU-688IN Laptop comes with price of Rs. 75253. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by 11th Gen Intel Core i7 processor with NVIDIA GeForce MX450 Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 75253.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce MX450 |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 75253/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 76990/- |
The utility of this model is Performance. This model has Windows 10 Home (64-bit) installed. This laptop has 3 cell battery. It weighs 1.3 kg and measures 319 x 219 x 18.1 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
MSI Modern 14 B11SBU-688IN Laptop comes with Full HD . The laptop has a screen size of 14 in. This laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This MSI laptop also has 60Hz 72%NTSC IPS-Level, close to 100% sRGB.
The processor in this laptop is 11th Gen Intel Core i7 which is clocked at and has 12 MB Cache Memory. Along with this, It comes with NVIDIA GeForce MX450 GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.




MSI Modern 14 B11SBU-688IN Laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Intel Wi-Fi 6 AX201(2 x 2 ax) Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers MSI Modern 14 B11SBU-688IN Laptop?
A. MSI Modern 14 B11SBU-688IN Laptop is powered by NVIDIA GeForce MX450 GPU.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.3 kg.
Q. Which processor powers MSI Modern 14 B11SBU-688IN Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core i7 11th Gen processor.
Q. What is display resolution of this model?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display size of this laptop?
A. It comes with display size of 14 in.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. MSI Modern 14 B11SBU-688IN Laptop comes with Windows 10 Home (64-bit).
Q. Does MSI Modern 14 B11SBU-688IN Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this laptop are 319 x 219 x 18.1 mm.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, MSI Modern 14 B11SBU-688IN Laptop has 1 USB Type-C port.
| Name | MSI Modern 14 B11SBU-688IN Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i7,Quad Core, 8 Threads,12 MB Cache,2 GB, NVIDIA GeForce MX450 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |