MSI Modern 14 B10MW-659IN Laptop comes with price of Rs. 56990. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 10th Gen Intel Core i7 with Intel Integrated UHD Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 56990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 56990/- |
The utility of this model is Performance. The Operating System installed in this model is Windows 10 Home (64-bit). This laptop has 3 cell battery and 65W Adapter. This model weighs 1.3 kg and measures 319 x 220 x 16.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
This model comes with Full HD. The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This MSI laptop also has 60Hz, 45%NTSC, IPS-Level.
The processor in this model is 10th Gen Intel Core i7 which is clocked at and has 8 MB Cache Memory. Along with this, MSI Modern 14 B10MW-659IN Laptop has Intel Integrated UHD GPU.





This model comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in MSI Modern 14 B10MW-659IN Laptop.
The connectivity options for this laptop are Intel Wireless-AC 9560 (2x2 a/c) Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of this model?
A. MSI Modern 14 B10MW-659IN Laptop comes with ~ 157 PPI.
Q. How much RAM this model has?
A. MSI Modern 14 B10MW-659IN Laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What are dimensions of MSI Modern 14 B10MW-659IN Laptop?
A. The dimensions of this model are 319 x 220 x 16.9 mm.
Q. Does MSI Modern 14 B10MW-659IN Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. Which processor powers MSI Modern 14 B10MW-659IN Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core i7 10th Gen.
Q. What is warranty period of this model?
A. MSI Modern 14 B10MW-659IN Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. MSI Modern 14 B10MW-659IN Laptop has Windows 10 Home (64-bit).
Q. What is display size of MSI Modern 14 B10MW-659IN Laptop?
A. This model has display size of 14 in.
Q. What is display resolution of MSI Modern 14 B10MW-659IN Laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.3 kg.
| Name | MSI Modern 14 B10MW-659IN Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i7,Quad Core, 8 Threads,8 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |