MSI Katana GF66 11UC-477IN Gaming Laptop comes with price of Rs. 97990. The screen size of this MSI laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 11th Gen Intel Core i7 processor with NVIDIA GeForce RTX3050 Graphics Card. MSI Katana GF66 11UC-477IN Gaming Laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 97990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX3050 |
MSI Katana GF66 11UC-477IN Gaming Laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 97990/- |
This laptop is meant for Gaming,Performance. It comes with Windows 10 Home (64-bit) installed. This laptop comes with 3 cell battery and 150 W AC Adapter. The laptop weighs 2.25 kg and measures 359 x 259 x 24.9 mm (height x width x thickness). This model comes with 2 years warranty.
MSI Katana GF66 11UC-477IN Gaming Laptop comes with IPS . The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of MSI Katana GF66 11UC-477IN Gaming Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This MSI laptop also has Full HD IPS Display (45% NTSC Color Gamut).
MSI Katana GF66 11UC-477IN Gaming Laptop is powered by 11th Gen Intel Core i7 processor which is clocked at and has 24 MB Cache Memory. Along with this, MSI Katana GF66 11UC-477IN Gaming Laptop has NVIDIA GeForce RTX3050 GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.




MSI Katana GF66 11UC-477IN Gaming Laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Yes Ethernet, Intel Wi-Fi 6 AX201(2x2 ax) Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of MSI Katana GF66 11UC-477IN Gaming Laptop?
A. This model comes with 2 years warranty.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. Does MSI Katana GF66 11UC-477IN Gaming Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. What is the weight of MSI Katana GF66 11UC-477IN Gaming Laptop?
A. This laptop weighs 2.25 kg.
Q. Which processor powers MSI Katana GF66 11UC-477IN Gaming Laptop?
A. The processor in MSI Katana GF66 11UC-477IN Gaming Laptop is Intel Core i7 11th Gen.
Q. Which operating system MSI Katana GF66 11UC-477IN Gaming Laptop comes with?
A. MSI Katana GF66 11UC-477IN Gaming Laptop has Windows 10 Home (64-bit).
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 15.6 in.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, MSI Katana GF66 11UC-477IN Gaming Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is display resolution of MSI Katana GF66 11UC-477IN Gaming Laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. MSI Katana GF66 11UC-477IN Gaming Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX3050 GPU.
| Name | MSI Katana GF66 11UC-477IN Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 10,Gaming, Performance,2 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i7,Octa Core, 16 Threads,24 MB Cache,4 GB, NVIDIA GeForce RTX3050 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,2 x 2 W Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |