MSI Katana 15 HX B14WEK 9S7-1587C1-264 Gaming Laptop comes with price of Rs. 155990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by 14th Gen Intel Core i9 processor with NVIDIA GeForce RTX 5050 Graphics Card. this model has 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 8 GB GPU Memory which is best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 155990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i9 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 5050 |
This laptop is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price of Rs.155990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 155990/- |
The utility of this laptop is Gaming,Performance. It has Windows 11 Home (64-bit) installed. This model comes with 4 cell battery. The dimensions of the laptop are 359 x 262 x 25.5 mm (height x width x thickness) and weighs 2.4 kg. It comes with 2 years warranty.
MSI Katana 15 HX B14WEK 9S7-1587C1-264 Gaming Laptop comes with IPS Level. The laptop has a screen size of 15.6 in. MSI Katana 15 HX B14WEK 9S7-1587C1-264 Gaming Laptop comes with resolution of 2560 x 1440 pixels and has display density of ~ 188 PPI (Pixels per inch).
The processor in MSI Katana 15 HX B14WEK 9S7-1587C1-264 Gaming Laptop is 14th Gen Intel Core i9 Along with this, It comes with NVIDIA GeForce RTX 5050 GPU and 8 GB dedicated memory for graphics.




MSI Katana 15 HX B14WEK 9S7-1587C1-264 Gaming Laptop comes with 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Gigabit Ethernet Ethernet, 6, Wi-Fi 6 Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does MSI Katana 15 HX B14WEK 9S7-1587C1-264 Gaming Laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This model comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. Which GPU powers this model?
A. It is powered by NVIDIA GeForce RTX 5050 GPU.
Q. What is display resolution of this model?
A. MSI Katana 15 HX B14WEK 9S7-1587C1-264 Gaming Laptop comes with display resolution of 2560 x 1440 pixels.
Q. How much RAM this laptop has?
A. This model comes with DDR5 16 GB RAM.
Q. Which processor powers MSI Katana 15 HX B14WEK 9S7-1587C1-264 Gaming Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core i9 14th Gen.
Q. What is display size of this model?
A. This model comes with display size of 15.6 in.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 188 PPI.
Q. What are dimensions of MSI Katana 15 HX B14WEK 9S7-1587C1-264 Gaming Laptop?
A. The dimensions of this model are 359 x 262 x 25.5 mm.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 2.4 kg.
| Name | MSI Katana 15 HX B14WEK 9S7-1587C1-264 Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming, Performance,2 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,2560 x 1440 pixels,~ 188 PPI |
| Processor | Intel Core i9,24 Cores (8P + 16E), 32 Threads,36 MB Cache,8 GB, NVIDIA GeForce RTX 5050 |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,2 x 2W Speaker,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |