MSI Katana 15 HX B14WEK-104IN Gaming Laptop comes with price of Rs. 141000. The screen size of this MSI laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in MSI Katana 15 HX B14WEK-104IN Gaming Laptop is 14th Gen Intel Core i5 with NVIDIA GeForce RTX 5050 Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 8 GB GPU Memory which is best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 141000.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 5050 |
This laptop is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price being Rs.141000. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 141000/- |
It is meant for Gaming,Performance. This model comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop weighs 2.4 kg and measures 359 x 262 x 25.5 mm (height x width x thickness). It comes with 2 years warranty.
This laptop comes with IPS-Level panel. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch).
This Laptop is powered by 14th Gen Intel Core i5 processor Along with this, MSI Katana 15 HX B14WEK-104IN Gaming Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX 5050 GPU and 8 GB dedicated memory for graphics.





This laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11 ax Wi-Fi 6E Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers MSI Katana 15 HX B14WEK-104IN Gaming Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core i5 14th Gen.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It is powered by NVIDIA GeForce RTX 5050 GPU.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 2.4 kg.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is price of this laptop?
A. Currently, MSI Katana 15 HX B14WEK-104IN Gaming Laptop has best price of Rs.141000.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of MSI Katana 15 HX B14WEK-104IN Gaming Laptop are 359 x 262 x 25.5 mm.
Q. What is display resolution of this model?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What kind of display this laptop has?
A. MSI Katana 15 HX B14WEK-104IN Gaming Laptop comes with IPS-Level panel display.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with DDR5 16 GB RAM.
| Name | MSI Katana 15 HX B14WEK-104IN Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming, Performance,2 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5,10 Cores (6P + 4E), 16 Threads,20 MB Cache,8 GB, NVIDIA GeForce RTX 5050 |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,2x 2W Speaker,Inbuilt Microphone |