MSI Katana 15 B12UDXK-1005IN Gaming Laptop comes with price of Rs. 81990. The screen size of this MSI laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. MSI Katana 15 B12UDXK-1005IN Gaming Laptop is powered by 12th Gen Intel Core i5 processor with NVIDIA GeForce RTX 3050 Graphics Card. MSI Katana 15 B12UDXK-1005IN Gaming Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model which can be upgraded to 64 GB.
✓ The highlight of this laptop is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 81990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
This laptop is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price of Rs.81990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 81990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 85990/- |
This laptop is meant for Performance. This model has Windows 11 Home (64-bit) installed. It has 3 cell 14459.459459459458 mAH battery and 180W Adapter. It weighs 2.25 kg and measures 359 x 259 x 24.9 mm (height x width x thickness). It comes with 2 years warranty.
MSI Katana 15 B12UDXK-1005IN Gaming Laptop comes with IPS-Level. The laptop has a screen size of 15.6 in. MSI Katana 15 B12UDXK-1005IN Gaming Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This MSI laptop also has 45% NTSC.
This Laptop is powered by 12th Gen Intel Core i5 processor Along with this, MSI Katana 15 B12UDXK-1005IN Gaming Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX 3050 GPU and 6 GB dedicated memory for graphics.




MSI Katana 15 B12UDXK-1005IN Gaming Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop which can be upgraded to 64 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Intel 6 AX201(2*2 ax) Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers MSI Katana 15 B12UDXK-1005IN Gaming Laptop?
A. It is powered by NVIDIA GeForce RTX 3050 GPU.
Q. What are dimensions of MSI Katana 15 B12UDXK-1005IN Gaming Laptop?
A. The dimensions of this model are 359 x 259 x 24.9 mm.
Q. Which processor powers MSI Katana 15 B12UDXK-1005IN Gaming Laptop?
A. MSI Katana 15 B12UDXK-1005IN Gaming Laptop is powered by Intel Core i5 12th Gen processor.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, MSI Katana 15 B12UDXK-1005IN Gaming Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is warranty period of this model?
A. MSI Katana 15 B12UDXK-1005IN Gaming Laptop comes with 2 years warranty.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 2.25 kg.
Q. What is price of this laptop?
A. Currently, MSI Katana 15 B12UDXK-1005IN Gaming Laptop has best price of Rs.81990.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. MSI Katana 15 B12UDXK-1005IN Gaming Laptop comes with 53.5 Wh.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. What is display size of MSI Katana 15 B12UDXK-1005IN Gaming Laptop?
A. This model comes with display size of 15.6 in.
| Name | MSI Katana 15 B12UDXK-1005IN Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,2 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Octa Core (4P + 4E), 12 Threads,12 MB Cache,6 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Build-in Dual speakers,Inbuilt Microphone,53.5 Wh mWh 3 Cell Battery |