MSI GV62 7RD-2824IN Gaming Laptop comes with price of Rs. 72990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. MSI GV62 7RD-2824IN Gaming Laptop is powered by 7th Gen Intel Core i5 processor with NVIDIA Geforce GTX 1050 Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 72990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | NVIDIA Geforce GTX 1050 |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 72990/- |
The utility of this laptop is Gaming,Performance. It comes with 10 Home (64-bit) installed. This model comes with 6 cell battery. The laptop weighs 2.2 kg. This laptop comes with 2 years warranty.
This laptop comes with Full HD LED Backlit Wideview Display. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of MSI GV62 7RD-2824IN Gaming Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen.
The processor in MSI GV62 7RD-2824IN Gaming Laptop is 7th Gen Intel Core i5 which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, MSI GV62 7RD-2824IN Gaming Laptop comes with NVIDIA Geforce GTX 1050 GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.




1 TB worth of HDD space is available in MSI GV62 7RD-2824IN Gaming Laptop. There is 8 GB DDR4 RAM in MSI GV62 7RD-2824IN Gaming Laptop.
The connectivity options for this laptop are Gigabit LAN Ethernet, IEEE 802.11ac Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of this model?
A. It comes with 2 years warranty.
Q. How much RAM this model has?
A. MSI GV62 7RD-2824IN Gaming Laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. Which operating system MSI GV62 7RD-2824IN Gaming Laptop comes with?
A. It has 10 Home (64-bit).
Q. Which processor powers MSI GV62 7RD-2824IN Gaming Laptop?
A. It is powered by Intel Core i5 7th Gen processor.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop is powered by NVIDIA Geforce GTX 1050 GPU.
Q. What is display size of MSI GV62 7RD-2824IN Gaming Laptop?
A. This laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. What is hard disk capacity of MSI GV62 7RD-2824IN Gaming Laptop?
A. It comes with 1 TB HDD.
| Name | MSI GV62 7RD-2824IN Gaming Laptop |
| General | OS: Windows,Gaming, Performance,2 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 4 Threads,6 MB Cache,4 GB, NVIDIA Geforce GTX 1050 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Built-in Quad Speakers,Inbuilt Microphone,6 Cell Battery |