MSI GF75 Lepoard 10SDR-480IN Gaming Laptop comes with price of Rs. 112900. This 17.3 in laptop comes with Windows Operating System installed. MSI GF75 Lepoard 10SDR-480IN Gaming Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i7 processor with NVIDIA GeForce GTX 1660Ti Graphics Card. MSI GF75 Lepoard 10SDR-480IN Gaming Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 64 GB.
✓ The highlight of this laptop is 17.3 in Display Size which is best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 112900.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 17.3 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce GTX 1660Ti |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 112900/- |
The utility of this laptop is Gaming. It has Windows 10 Home (64-bit) installed. It has 3 cell battery. The dimensions of the laptop are 397 x 260 x 23 mm (height x width x thickness) and weighs 2.3 kg. It comes with 1 year warranty.
MSI GF75 Lepoard 10SDR-480IN Gaming Laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 17.3 in and aspect ratio of 16:9 This laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 127 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This MSI laptop also has 144Hz Thin Bezel.
The processor in this laptop is 10th Gen Intel Core i7 which is clocked at and has 12 MB Cache Memory. Along with this, It comes with NVIDIA GeForce GTX 1660Ti GPU and 6 GB dedicated memory for graphics.





MSI GF75 Lepoard 10SDR-480IN Gaming Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in the laptop which can be upgraded to 64 GB.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & Bluetooth. There are 4 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this model are 397 x 260 x 23 mm.
Q. Does MSI GF75 Lepoard 10SDR-480IN Gaming Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. Does MSI GF75 Lepoard 10SDR-480IN Gaming Laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. MSI GF75 Lepoard 10SDR-480IN Gaming Laptop has Windows 10 Home (64-bit).
Q. Which GPU powers this laptop?
A. MSI GF75 Lepoard 10SDR-480IN Gaming Laptop comes with NVIDIA GeForce GTX 1660Ti GPU.
Q. What is warranty period of MSI GF75 Lepoard 10SDR-480IN Gaming Laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. What is display resolution of this model?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display size of this laptop?
A. It has display size of 17.3 in.
Q. What is display type of this model?
A. MSI GF75 Lepoard 10SDR-480IN Gaming Laptop comes with LED display.
Q. What is display density of MSI GF75 Lepoard 10SDR-480IN Gaming Laptop?
A. MSI GF75 Lepoard 10SDR-480IN Gaming Laptop comes with ~ 127 PPI.
| Name | MSI GF75 Lepoard 10SDR-480IN Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 10 ,Gaming,1 Year Warranty |
| Display | 17.3 inches,1920 x 1080 pixels,~ 127 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i7,Hexa Core, 12 Threads,12 MB Cache,6 GB, NVIDIA GeForce GTX 1660Ti |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,4 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |