MSI GF63 8RC-239IN Laptop comes with price of Rs. 89990. The screen size of this MSI laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by 8th Gen Intel Core i7-8750H processor with NVIDIA GeForce GTX 1050 Graphics Card. MSI GF63 8RC-239IN Laptop has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop which can be upgraded to 32 GB.
✓ The highlight of this laptop is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 89990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i7-8750H |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce GTX 1050 |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 89990/- |
This laptop has Windows 10 Home Basic (64-bit) installed. This model comes with 3 cell battery. It weighs 1.86 kg.
MSI GF63 8RC-239IN Laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This MSI laptop also has Full HD LED Backlit IPS Display.
MSI GF63 8RC-239IN Laptop is powered by 8th Gen Intel Core i7-8750H processor which is clocked at and has 9 MB Cache Memory. Along with this, MSI GF63 8RC-239IN Laptop has NVIDIA GeForce GTX 1050 GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.



There is 1 TB HDD Space available in MSI GF63 8RC-239IN Laptop with speed of 5400 RPM. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop which can be upgraded to 32 GB. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. This laptop comes with 1 TB HDD.
Q. Which GPU powers MSI GF63 8RC-239IN Laptop?
A. MSI GF63 8RC-239IN Laptop comes with NVIDIA GeForce GTX 1050 GPU.
Q. Which operating system MSI GF63 8RC-239IN Laptop comes with?
A. It comes with Windows 10 Home Basic (64-bit).
Q. What is display density of MSI GF63 8RC-239IN Laptop?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. What kind of display MSI GF63 8RC-239IN Laptop has?
A. It comes with LED display.
Q. What is the weight of MSI GF63 8RC-239IN Laptop?
A. This model weighs 1.86 kg.
Q. What is display size of this laptop?
A. This model comes with display size of 15.6 in.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
| Name | MSI GF63 8RC-239IN Laptop |
| General | OS: Windows 10,Light Weight |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i7,Hexa Core, 12 Threads,9 MB Cache,4 GB, NVIDIA GeForce GTX 1050 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,Dual Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |