MSI Cyborg 15 AI A1VFK-049IN Gaming Laptop comes with price of Rs. 104990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is Intel Core Ultra Series 1 Core Ultra 7 with NVIDIA GeForce RTX 4060 Graphics Card. this model has 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop which can be upgraded to 96 GB.
✓ The highlight of this laptop is 8 GB GPU Memory which is best available in this price range. Along with this, it also has 15.6 in Display Size. You can buy this product at Flipkart for Rs. 104990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Core Ultra 7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
This laptop is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price being Rs.104990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 104990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 104990/- |
The utility of this laptop is Performance. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). It has 3 cell 14459.459459459458 mAH battery and 120W Adapter. The dimensions of the laptop are 359.36 x 250.34 x 21.95 mm (height x width x thickness) and weighs 1.98 kg. This laptop comes with 2 years warranty.
It comes with IPS-level panel. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This MSI laptop also has 100% DCI-P3.
The processor in MSI Cyborg 15 AI A1VFK-049IN Gaming Laptop is Intel Core Ultra Series 1 Core Ultra 7 Along with this, MSI Cyborg 15 AI A1VFK-049IN Gaming Laptop has NVIDIA GeForce RTX 4060 GPU and 8 GB dedicated memory for graphics.





It comes with 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop which can be upgraded to 96 GB.
The connectivity options for this laptop are Gb LAN Ethernet, 802.11 ax Wi-Fi 6E Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What kind of display this laptop has?
A. MSI Cyborg 15 AI A1VFK-049IN Gaming Laptop comes with IPS-level panel display.
Q. Does MSI Cyborg 15 AI A1VFK-049IN Gaming Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This laptop comes with 2 years warranty.
Q. What is display density of this laptop?
A. This model comes with ~ 141 PPI.
Q. Which processor powers MSI Cyborg 15 AI A1VFK-049IN Gaming Laptop?
A. The processor in this laptop is Core Ultra 7 Intel Core Ultra Series 1.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this laptop are 359.36 x 250.34 x 21.95 mm.
Q. Which GPU powers MSI Cyborg 15 AI A1VFK-049IN Gaming Laptop?
A. This Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX 4060 GPU.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 15.6 in.
| Name | MSI Cyborg 15 AI A1VFK-049IN Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Slim,2 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Core Ultra 7,16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads,24 MB Cache,8 GB, NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Build-in Dual speakers,Inbuilt Microphone,53.5 Wh mWh 3 Cell Battery |