MSI Creator Z16P B12UKST-209IN Gaming Laptop comes with price of Rs. 380990. This 16 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 12th Gen Intel Core i9 with NVIDIA GeForce RTX A3000 Graphics Card. this laptop has 2 TB SSD. There is 64 GB DDR5 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 380990.
| Feature | Value |
| RAM | 64 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Intel Core i9 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX A3000 |
MSI Creator Z16P B12UKST-209IN Gaming Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 380990/- |
The utility of this laptop is Gaming,Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Pro (64-bit). It comes with 4 cell 26756.756756756757 mAH battery. This model weighs 2.39 kg. This laptop comes with 2 years warranty.
It comes with QHD+. The laptop has a screen size of 16 in. The resolution of this laptop is 2560 x 1600 pixels and has display density of ~ 189 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This MSI laptop also has DCI-P3 100%.
The processor in MSI Creator Z16P B12UKST-209IN Gaming Laptop is 12th Gen Intel Core i9 Along with this, MSI Creator Z16P B12UKST-209IN Gaming Laptop has NVIDIA GeForce RTX A3000 GPU and 12 GB dedicated memory for graphics.





It comes with 2 TB SSD. There is 64 GB DDR5 RAM in MSI Creator Z16P B12UKST-209IN Gaming Laptop.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This laptop has Windows 11 Pro (64-bit).
Q. How much RAM this model has?
A. MSI Creator Z16P B12UKST-209IN Gaming Laptop comes with DDR5 64 GB RAM.
Q. What is the weight of MSI Creator Z16P B12UKST-209IN Gaming Laptop?
A. This model weighs 2.39 kg.
Q. What is display size of this laptop?
A. MSI Creator Z16P B12UKST-209IN Gaming Laptop has display size of 16 in.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX A3000 GPU.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 189 PPI.
Q. What is warranty period of MSI Creator Z16P B12UKST-209IN Gaming Laptop?
A. It comes with 2 years warranty.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 2560 x 1600 pixels.
| Name | MSI Creator Z16P B12UKST-209IN Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming, Performance,2 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,16 inches,2560 x 1600 pixels,~ 189 PPI |
| Processor | Intel Core i9,14 Cores (6P + 8E), 20 Threads,24 MB Cache,12 GB, NVIDIA GeForce RTX A3000 |
| Memory | 64 GB DDR5 RAM,2 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,2x 2W Woofer|2x 2W Speaker,Inbuilt Microphone,99 Wh mWh 4 Cell Battery |