MSI Creator Pro M16 A12UJS-601IN Gaming Laptop comes with price of Rs. 193590. This 16 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by 12th Gen Intel Core i7 processor with NVIDIA GeForce RTX A2000 Graphics Card. MSI Creator Pro M16 A12UJS-601IN Gaming Laptop has 1 TB SSD. There is 32 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 3 years Warranty Time which is best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 193590.
| Feature | Value |
| RAM | 32 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX A2000 |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 193590/- |
The utility of this model is Performance. This model has Windows 11 Pro (64-bit) installed. This model has 3 cell 14459.459459459458 mAH battery. This laptop weighs 2.29 kg and measures 359 x 259 x 26.95 mm (height x width x thickness). This model comes with 3 years warranty.
MSI Creator Pro M16 A12UJS-601IN Gaming Laptop comes with QHD+. The laptop has a screen size of 16 in. The resolution of this laptop is 2560 x 1600 pixels and has display density of ~ 189 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This MSI laptop also has 60Hz DCI-P3 100% typical, 500nits, True Pixel, Calman Verified.
The processor in this model is 12th Gen Intel Core i7 which is clocked at and has 24 MB Cache Memory. Along with this, It has NVIDIA GeForce RTX A2000 GPU and 8 GB dedicated memory for graphics.




MSI Creator Pro M16 A12UJS-601IN Gaming Laptop comes with 1 TB SSD. There is 32 GB DDR4 RAM in this model. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11 ax Wi-Fi 6, 802.11 ax Wi-Fi 6 Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display size of MSI Creator Pro M16 A12UJS-601IN Gaming Laptop?
A. This laptop comes with display size of 16 in.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, MSI Creator Pro M16 A12UJS-601IN Gaming Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is the battery size of this model?
A. It has 53.5 Wh.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. What is display type of this model?
A. This laptop comes with QHD+ display.
Q. Which operating system MSI Creator Pro M16 A12UJS-601IN Gaming Laptop comes with?
A. It comes with Windows 11 Pro (64-bit).
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR4 32 GB RAM.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of MSI Creator Pro M16 A12UJS-601IN Gaming Laptop are 359 x 259 x 26.95 mm.
Q. Does MSI Creator Pro M16 A12UJS-601IN Gaming Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX A2000 GPU.
| Name | MSI Creator Pro M16 A12UJS-601IN Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,3 Year Warranty |
| Display | 16 inches,2560 x 1600 pixels,~ 189 PPI |
| Processor | Intel Core i7,14 Cores (6P + 8E), 20 Threads,24 MB Cache,8 GB, NVIDIA GeForce RTX A2000 |
| Memory | 32 GB DDR4 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,2x 2W Speaker,Inbuilt Microphone,53.5 Wh mWh 3 Cell Battery |