MSI Creator 15M Gaming A10SE-841IN Laptop comes with price of Rs. 119990. The screen size of this MSI laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i7 processor with NVIDIA GeForce RTX 2060 Graphics Card. MSI Creator 15M Gaming A10SE-841IN Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 64 GB.
✓ The highlight of this laptop is 15.6 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 119990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 2060 |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 119990/- |
This laptop is meant for Performance,Gaming. This model comes with Windows 10 Home (64-bit) installed. This model has 3 cell battery. The dimensions of the laptop are 359 x 254 x 22 mm (height x width x thickness) and weighs 1.86 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
MSI Creator 15M Gaming A10SE-841IN Laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of MSI Creator 15M Gaming A10SE-841IN Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This MSI laptop also has FHD IPS-Level 144 Hz sRGB Display.
This Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i7 processor which is clocked at and has 12 MB Cache Memory. Along with this, MSI Creator 15M Gaming A10SE-841IN Laptop has NVIDIA GeForce RTX 2060 GPU and 6 GB dedicated memory for graphics.




MSI Creator 15M Gaming A10SE-841IN Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop which can be upgraded to 64 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & Bluetooth. There are 4 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of MSI Creator 15M Gaming A10SE-841IN Laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with DDR4 16 GB RAM.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is display density of MSI Creator 15M Gaming A10SE-841IN Laptop?
A. This laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. Which GPU powers MSI Creator 15M Gaming A10SE-841IN Laptop?
A. MSI Creator 15M Gaming A10SE-841IN Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX 2060 GPU.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of MSI Creator 15M Gaming A10SE-841IN Laptop are 359 x 254 x 22 mm.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. Which processor powers MSI Creator 15M Gaming A10SE-841IN Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core i7 10th Gen.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It comes with Windows 10 Home (64-bit).
Q. What is display type of this model?
A. This laptop comes with IPS display.
| Name | MSI Creator 15M Gaming A10SE-841IN Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance, Gaming,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i7,Hexa Core, 12 Threads,12 MB Cache,6 GB, NVIDIA GeForce RTX 2060 |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,4 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Backlit Keyboard,2W Dual Speaker,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |