On May 28, 2026 (Expected), Motorola will launch its Motorola Razr 70. The Expected cost of this phone is Rs. 68990. The processor in this phone is Mediatek 7400X. This phone has 8 GB RAM with 128 GB Internal Memory. Motorola Razr 70 comes with 4G & 3G connectivity. Motorola Razr 70 runs on Android 16. This mobile has 50 MP + 50 MP Dual Rear Camera with LED flash along with 32 MP Front Camera without flash.
✓ The highlight of this phone is 6.9 inches Display Size which is great in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.9 in |
| Internal Memory | 128 GB |
| Battery | 4800 mAh |
| Camera | 50 MP + 50 MP Dual |
On May 28, 2026 (Expected), Motorola will launch its Motorola Razr 70. Motorola Razr 70 will be coming soon in the market, its price is expected to be around Rs.68990. Keep checking us for the latest price updates of this phone.
This mobile comes with Android 16. It comes with 4800 mAh Non-Removable Li-Po Battery. This model has Dual Sim (eSIM+Nano SIM). The dimensions of the phone are 74 x 171.3 x 7.3 mm (height x width x thickness) and weighs 188 g.
Motorola Razr 70 comes with Color LTPO AMOLED Screen (1B Colors) and display resolution of 1080 x 2640 pixels. The phone has a screen size of 6.9 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 413 PPI (Pixels per inch). This Motorola phone also has Dolby Vision, HDR10+.
This mobile has 50 MP + 50 MP Dual Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 32 MP Front Camera but without Flash. The camera also supports panorama, HDR, Pantone Validated Colour and Skin Tones.
Motorola Razr 70 is powered by 2.6 GHz Octa Core Mediatek 7400X processor. There is 8 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 128 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or favorite games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. Yes, This mobile has Side fingerprint sensor.
Q. What is the weight of Motorola Razr 70?
A. This mobile weighs 188 g.
Q. What is screen to body ratio of this mobile?
A. This mobile has screen to body ratio of ~ 84.9%.
Q. Does Motorola Razr 70 has fast charging?
A. Yes, This model has 30W TurboPower.
Q. What is usb type of this phone?
A. Motorola Razr 70 features USB-C.
Q. Which operating system Motorola Razr 70 comes with?
A. It comes with Android 16.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This phone comes with 4800 mAh Li-Po Battery.
Q. Does this phone has Front Flash?
A. No, This phone doesn't have Front Flash.
Q. What is display size of this model?
A. This phone has display size of 6.9 in.
Q. What is display resolution of this phone?
A. It comes with display resolution of 1080 x 2640 pixels.
| Name | Motorola Razr 70 |
| General | Dual Sim,Voice Call,Android v16,Ultra Slim,Fast Charging,4800 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.9 inches,1080 x 2640 pixels,120 Hz,Punch Hole Display,Foldable Display,Dual Display |
| Camera | 50 MP + 50 MP Dual Camera,Auto Focus,Flash,4K UHD, Video Recording,32 MP Front Camera |
| Technical | Dimensity 7400X Chipset,2.6 GHz, Octa Core Processor,8 GB RAM,128 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | Side Fingerprint Sensor,Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |