Microsoft Surface Pro 9 5G comes with price of Rs. 87990. This 13 in laptop comes with Windows Operating System installed. Microsoft Surface Pro 9 5G is powered by Microsoft processor. Microsoft Surface Pro 9 5G has 128 GB SSD. There is 8 GB LPDDR5 RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is ~ 267 PPI Display PPI which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 87990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 13 in |
| Processor | Microsoft |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 87990/- |
The utility of this laptop is Business,Performance. This laptop has Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop comes with 1 year warranty.
Microsoft Surface Pro 9 5G comes with Color. The laptop has a screen size of 13 in with capacitive touch screen. and aspect ratio of 3:2 The resolution of this laptop is 2880 x 1920 pixels and has display density of ~ 267 PPI (Pixels per inch). This Microsoft laptop also has Contrast ratio: 1200:1.
The processor in Microsoft Surface Pro 9 5G is Microsoft
Microsoft Surface Pro 9 5G comes with 128 GB SSD. There is 8 GB LPDDR5 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are WiFi 6E: 802.11ax Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. What is display type of this laptop?
A. This laptop comes with Color display.
Q. What is display size of this laptop?
A. Microsoft Surface Pro 9 5G has display size of 13 in.
Q. What is warranty period of this model?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. Which processor powers Microsoft Surface Pro 9 5G?
A. This Laptop is powered by Microsoft processor.
Q. Does Microsoft Surface Pro 9 5G comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. How much RAM Microsoft Surface Pro 9 5G has?
A. This laptop comes with LPDDR5 8 GB RAM.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 2 USB Type-C ports.
Q. Which operating system Microsoft Surface Pro 9 5G comes with?
A. Microsoft Surface Pro 9 5G has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display resolution of Microsoft Surface Pro 9 5G?
A. This laptop comes with display resolution of 2880 x 1920 pixels.
| Name | Microsoft Surface Pro 9 5G |
| General | OS: Windows 11,Business, Performance,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,13 inches,2880 x 1920 pixels,~ 267 PPI,3:2 Aspect Ratio |
| Processor | Microsoft |
| Memory | 8 GB LPDDR5 RAM,128 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,Thunderbolt |
| Input | 2W Stereo Speakers,Inbuilt Microphone |