Micromax X513 Plus comes with price of Rs. 889. and this phone has 32 MB RAM with 32 MB Internal Memory. This mobile has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 889.
| Feature | Value |
| RAM | 32 MB |
|---|---|
| Display | 1.77 in |
| Internal Memory | 32 MB |
| Battery | 1750 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
Micromax X513 Plus is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 889/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 918/- |
This phone has 1750 mAh Non-Removable . It has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM.
Micromax X513 Plus comes with display resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 1.77 in. It has display density of ~ 226 PPI (Pixels per inch).
This phone has 0.3 MP Rear Camera.



If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will not be suitable as it has only 32 MB RAM. The phone comes with 32 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or favorite games.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. Micromax X513 Plus comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
Q. What is the battery size of Micromax X513 Plus?
A. It has 1750 mAh.
Q. What is display size of this model?
A. This model has display size of 1.77 in.
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This mobile has 3.5 mm audio jack.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. It comes with aspect ratio of 4:3.
| Name | Micromax X513 Plus |
| General | Dual Sim,Voice Call,1750 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | 1.77 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera |
| Technical | 32 MB RAM,32 MB Inbuilt Memory |
| Extra | Torch,3.5mm Headphone Jack |