On December, 2013, Micromax launched Micromax X096. The Cost of this mobile is Rs. 799.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 799.
| Feature | Value |
| Display | 1.8 in |
|---|---|
| Battery | 1800 mAh |
On December, 2013, Micromax launched Micromax X096. This phone is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 799/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 1499/- |
This phone has 1800 mAh Removable Li-ion Battery. This phone has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM. It weighs 96 g and measures 51.5 x 116 x 15.4 mm (height x width x thickness).
This phone comes with Color TFT Screen and display resolution of 176 x 220 pixels. The phone has a screen size of 1.8 in. It has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch).




Q. What is aspect ratio of this model?
A. This model has aspect ratio of 5:4.
Q. Does this phone has Front Flash?
A. No, This phone doesn't have Front Flash.
Q. What is display size of this model?
A. It comes with display size of 1.8 in.
Q. When was Micromax X096 launched?
A. The Micromax X096 was launched on December, 2013.
Q. What are dimensions of this phone?
A. The dimensions of this mobile are 51.5 x 116 x 15.4 mm.
Q. What is display resolution of this phone?
A. This model comes with display resolution of 176 x 220 pixels.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. It comes with 1800 mAh Li-ion Battery.
Q. What is the weight of this mobile?
A. This phone weighs 96 g.
| Name | Micromax X096 |
| General | Dual Sim,1800 mAh Battery |
| Display | 1.8 inches,176 x 220 pixels |
| Technical | Memory Card Support, upto 8 GB |
| Connectivity | with hotspot,Bluetooth |
| Extra | Music Player,Video Player,FM Radio |