Maxx MX840 Dynamo comes with price of Rs. 1153. This phone has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 1153.
| Feature | Value |
| Display | 2.4 in |
|---|---|
| Battery | 2500 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
Maxx MX840 Dynamo is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 1153/- |
| Amazon | 95 | Rs. 1200/- |
This phone comes with 2500 mAh Removable . It has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM. The dimensions of the phone are 53.6 x 121.5 x 15 mm (height x width x thickness) and weighs 84 g.
It comes with Color TFT Screen (65K colors Colors) with resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 2.4 in. It has display density of ~ 167 PPI (Pixels per inch).
This phone has 0.3 MP Rear Camera.



Q. What is the battery size of Maxx MX840 Dynamo?
A. It has 2500 mAh.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. Maxx MX840 Dynamo has aspect ratio of 4:3.
Q. What is display size of this model?
A. This model comes with display size of 2.4 in.
Q. What are dimensions of this mobile?
A. The dimensions of this mobile are 53.6 x 121.5 x 15 mm.
Q. What is the weight of this phone?
A. This model weighs 84 g.
Q. Does this model has Front Flash?
A. No, This model doesn't have Front Flash.
Q. Does this phone has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This mobile comes with 3.5 mm audio jack.
Q. What is display resolution of Maxx MX840 Dynamo?
A. Maxx MX840 Dynamo comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
| Name | Maxx MX840 Dynamo |
| General | Dual Sim,2500 mAh Battery |
| Display | 2.4 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera |
| Technical | Memory Card Support, upto 8 GB |
| Connectivity | with hotspot,Bluetooth |
| Extra | Music Player,Video Player,3.5mm Headphone Jack |