Mafe released its Mafe Polo on September, 2017. This mobile comes at a price of Rs. 825. It has only 0.3 MP Rear Camera without flash.
| Feature | Value |
| Display | 1.8 in |
|---|---|
| Battery | 1050 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
Mafe released its Mafe Polo on September, 2017. This phone is currently out of stock but might be availaible in the near future.
It has 1050 mAh Removable Li-ion Battery. It has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM.
This model comes with Color TFT Screen and display resolution of 128 x 160 pixels. The phone has a screen size of 1.8 in. It has display density of ~ 114 PPI (Pixels per inch).
There is 0.3 MP Rear Camera in Mafe Polo.
Q. When was Mafe Polo launched?
A. On September, 2017, Mafe Polo was launched.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. It has 1050 mAh Li-ion Battery.
Q. What is display resolution of this phone?
A. Mafe Polo comes with display resolution of 128 x 160 pixels.
Q. Does this phone has Front Flash?
A. No, This mobile doesn't have Front Flash.
Q. What is aspect ratio of Mafe Polo?
A. This phone has aspect ratio of 5:4.
Q. What is display size of this model?
A. It has display size of 1.8 in.
| Name | Mafe Polo |
| General | Dual Sim,1050 mAh Battery |
| Display | 1.8 inches,128 x 160 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera |
| Technical | Memory Card Support, upto 16 GB |
| Extra | Music Player,Video Player |