Lenovo Yoga Slim 7 Aura Edition 83JX00EUIN AI Laptop comes with price of Rs. 159990. The screen size of this Lenovo laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 7 with Integrated Intel Arc Graphics 140V Graphics Card. Lenovo Yoga Slim 7 Aura Edition 83JX00EUIN AI Laptop has 1 TB SSD. There is 32 GB LPDDR5x RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 32 GB RAM which is best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 159990.
| Feature | Value |
| RAM | 32 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Graphics Card | Integrated Intel Arc Graphics 140V |
Lenovo Yoga Slim 7 Aura Edition 83JX00EUIN AI Laptop is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price being Rs.159990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 159990/- |
It is meant for Business. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). This laptop comes with 4 cell 18918.918919 mAH battery and 65W. It comes with 1 year warranty.
It comes with OLED. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:10 The resolution of Lenovo Yoga Slim 7 Aura Edition 83JX00EUIN AI Laptop is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 222 PPI (Pixels per inch). This Lenovo laptop also has 600nits (peak),400nits (typical) Glossy, 100% DCI-P3, Eyesafe, Dolby Vision, DisplayHDR True Black 500, X-Rite.
Lenovo Yoga Slim 7 Aura Edition 83JX00EUIN AI Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 7 processor Along with this, It has Integrated Intel Arc Graphics 140V GPU.





It comes with 1 TB SSD. There is 32 GB LPDDR5x RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 7, 802.11be 2x2 Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop is powered by Integrated Intel Arc Graphics 140V GPU.
Q. What is price of Lenovo Yoga Slim 7 Aura Edition 83JX00EUIN AI Laptop?
A. Currently, This model has best price of Rs.159990.
Q. What is display size of this model?
A. This model comes with display size of 14 in.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What kind of display Lenovo Yoga Slim 7 Aura Edition 83JX00EUIN AI Laptop has?
A. Lenovo Yoga Slim 7 Aura Edition 83JX00EUIN AI Laptop comes with OLED display.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 222 PPI.
Q. What is warranty period of this model?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. How much RAM Lenovo Yoga Slim 7 Aura Edition 83JX00EUIN AI Laptop has?
A. Lenovo Yoga Slim 7 Aura Edition 83JX00EUIN AI Laptop comes with LPDDR5x 32 GB RAM.
| Name | Lenovo Yoga Slim 7 Aura Edition 83JX00EUIN AI Laptop |
| General | OS: Windows 11,Business,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 222 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core Ultra 7,Octa Core (4P + 4E), 8 Threads,12 MB Cache,Integrated Intel Arc Graphics 140V |
| Memory | 32 GB LPDDR5x RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI |
| Input | 5 MP Camera,Backlit Keyboard,4 Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,70 Wh mWh 4 Cell Battery |