Lenovo Yoga Slim 7 83CV00DHIN Laptop comes with price of Rs. 92990. The screen size of this Lenovo laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in Lenovo Yoga Slim 7 83CV00DHIN Laptop is Intel Core Ultra Series 1 Intel Core Ultra 7 with Integrated Intel Arc Graphics Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 92990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Graphics Card | Integrated Intel Arc Graphics |
This laptop is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price being Rs.92990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 92990/- |
It is meant for Performance. This model has Windows 11 Home (64-bit) installed. This model weighs 1.39 kg and measures 312 x 221 x 14.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
This laptop comes with OLED. The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of this model is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 162 PPI (Pixels per inch). This Lenovo laptop also has HDR 500, 100% DCI-P3, 400 nits, Narrow Bezel, Low Blue Light.
This Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 1 Intel Core Ultra 7 processor which is clocked at and has 24 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo Yoga Slim 7 83CV00DHIN Laptop comes with Integrated Intel Arc Graphics GPU.



This laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6E, 802.11ax 2x2 Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does Lenovo Yoga Slim 7 83CV00DHIN Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. Which processor powers Lenovo Yoga Slim 7 83CV00DHIN Laptop?
A. Lenovo Yoga Slim 7 83CV00DHIN Laptop is powered by Intel Core Ultra 7 Intel Core Ultra Series 1 processor.
Q. What kind of display this model has?
A. This laptop comes with OLED display.
Q. What is display density of Lenovo Yoga Slim 7 83CV00DHIN Laptop?
A. It comes with ~ 162 PPI.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. What is price of this laptop?
A. Currently, Lenovo Yoga Slim 7 83CV00DHIN Laptop has best price of Rs.92990.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is display resolution of this model?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. What are dimensions of Lenovo Yoga Slim 7 83CV00DHIN Laptop?
A. The dimensions of this model are 312 x 221 x 14.9 mm.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.39 kg.
| Name | Lenovo Yoga Slim 7 83CV00DHIN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 162 PPI |
| Processor | Intel Core Ultra 7,16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads,24 MB Cache,Integrated Intel Arc Graphics |
| Memory | 16 GB,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI |
| Input | Built-in Stereo Speakers,Inbuilt Microphone |