Lenovo Yoga Slim 7 83CV008XIN Laptop comes with price of Rs. 98499. The screen size of this Lenovo laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in Lenovo Yoga Slim 7 83CV008XIN Laptop is Intel Core Ultra Series 1 Intel Core Ultra 7 with Integrated Intel Arc Graphics Graphics Card. Lenovo Yoga Slim 7 83CV008XIN Laptop has 1 TB SSD. There is 32 GB LPDDR5x RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 32 GB RAM which is best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 98499.
| Feature | Value |
| RAM | 32 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Graphics Card | Integrated Intel Arc Graphics |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 98499/- |
| Amazon | 95 | Rs. 105990/- |
It is meant for Performance. It has Windows 11 Home (64-bit) installed. This laptop comes with 4 cell 17567.567568 mAH battery and 65W. It weighs 1.39 kg. This model comes with 1 year warranty.
This laptop comes with OLED. The laptop has a screen size of 14 in. Lenovo Yoga Slim 7 83CV008XIN Laptop comes with resolution of 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 162 PPI (Pixels per inch). This Lenovo laptop also has Display: 400nits Glossy, 100% DCI-P3, Display HDR True Black 500, Dolby Vision, Eyesafe.
This Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 1 Intel Core Ultra 7 processor which is clocked at and has 24 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Integrated Intel Arc Graphics GPU.




This laptop comes with 1 TB SSD. There is 32 GB LPDDR5x RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6E 2x2 AX Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of this laptop?
A. This laptop comes with ~ 162 PPI.
Q. How much RAM Lenovo Yoga Slim 7 83CV008XIN Laptop has?
A. Lenovo Yoga Slim 7 83CV008XIN Laptop comes with LPDDR5x 32 GB RAM.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. Lenovo Yoga Slim 7 83CV008XIN Laptop has 65 Wh.
Q. What is warranty period of Lenovo Yoga Slim 7 83CV008XIN Laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. What is display size of this laptop?
A. Lenovo Yoga Slim 7 83CV008XIN Laptop comes with display size of 14 in.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 2 USB Type-C ports.
Q. What kind of display Lenovo Yoga Slim 7 83CV008XIN Laptop has?
A. This laptop comes with OLED display.
| Name | Lenovo Yoga Slim 7 83CV008XIN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 162 PPI |
| Processor | Intel Core Ultra 7,16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 22 Threads,24 MB Cache,Integrated Intel Arc Graphics |
| Memory | 32 GB LPDDR5x RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,65 Wh mWh 4 Cell Battery |