Lenovo Yoga Slim 7 14ILL10 83JX00GHIN Laptop comes with price of Rs. 125990. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in Lenovo Yoga Slim 7 14ILL10 83JX00GHIN Laptop is Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 5 with Integrated Intel Arc Graphics Graphics Card. this model has 1 TB SSD. There is 16 GB RAM in this model.
✓ You can buy this product at Croma for Rs. 125990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| Graphics Card | Integrated Intel Arc Graphics |
This Product is currently available in stores like Croma to purchase, with best price being Rs.125990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 125990/- |
The utility of this model is Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). This model has 18918.918919 mAH battery. The dimensions of the laptop are 312 x 219.3 x 13.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.19 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with OLED. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:10 It comes with resolution of 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 162 PPI (Pixels per inch). This Lenovo laptop also has 600nits (peak) / 400nits (typical) Glossy, 100% DCI-P3, yesafe, Dolby Vision, DisplayHDR True Black 500, X-Rite.
The processor in this model is Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 5 which is clocked at and has 8 MB Cache Memory. Along with this, It has Integrated Intel Arc Graphics GPU.




It comes with 1 TB SSD. There is 16 GB RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 7, 802.11be 2x2 Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM Lenovo Yoga Slim 7 14ILL10 83JX00GHIN Laptop has?
A. It comes with 16 GB RAM.
Q. What is warranty period of Lenovo Yoga Slim 7 14ILL10 83JX00GHIN Laptop?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. What is the battery size of Lenovo Yoga Slim 7 14ILL10 83JX00GHIN Laptop?
A. It comes with 70 Wh.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.19 kg.
Q. What is display resolution of this model?
A. Lenovo Yoga Slim 7 14ILL10 83JX00GHIN Laptop comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is display size of Lenovo Yoga Slim 7 14ILL10 83JX00GHIN Laptop?
A. This laptop comes with display size of 14 in.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It comes with Integrated Intel Arc Graphics GPU.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 2 USB Type-C ports.
Q. What is price of this model?
A. Currently, Lenovo Yoga Slim 7 14ILL10 83JX00GHIN Laptop has best price of Rs.125990.
| Name | Lenovo Yoga Slim 7 14ILL10 83JX00GHIN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 162 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core Ultra 5,Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads,8 MB Cache,Integrated Intel Arc Graphics |
| Memory | 16 GB,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,70 Wh mWh |