Lenovo Yoga Slim 6 14IRH8 83E00007IN Laptop comes with price of Rs. 87990. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. Lenovo Yoga Slim 6 14IRH8 83E00007IN Laptop is powered by 13th Gen Intel Core i7 processor with Intel Integrated Iris Xe Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 87990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | Intel Integrated Iris Xe |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 87990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 93090/- |
The utility of this model is Performance. It has Windows 11 Home (64-bit) installed. This model has 17567.567568 mAH battery. The dimensions of the laptop are 312 x 221 x 14.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.35 kg. It comes with 1 year warranty.
Lenovo Yoga Slim 6 14IRH8 83E00007IN Laptop comes with OLED . The laptop has a screen size of 14 in. Lenovo Yoga Slim 6 14IRH8 83E00007IN Laptop comes with resolution of 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 162 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Lenovo laptop also has Eyesafe, Dolby Vision, DisplayHDR True Black 500, 400nits Glossy, 100% DCI-P3.
The processor in this model is 13th Gen Intel Core i7 Along with this, Lenovo Yoga Slim 6 14IRH8 83E00007IN Laptop comes with Intel Integrated Iris Xe GPU.




Lenovo Yoga Slim 6 14IRH8 83E00007IN Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5X RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are 6E, 11ax 2x2 Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this model?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this laptop are 312 x 221 x 14.9 mm.
Q. How much RAM Lenovo Yoga Slim 6 14IRH8 83E00007IN Laptop has?
A. This model comes with LPDDR5X 16 GB RAM.
Q. What is the battery size of this model?
A. Lenovo Yoga Slim 6 14IRH8 83E00007IN Laptop comes with 65 Wh.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. What is warranty period of this model?
A. Lenovo Yoga Slim 6 14IRH8 83E00007IN Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Does Lenovo Yoga Slim 6 14IRH8 83E00007IN Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. What kind of display this model has?
A. It comes with OLED display.
Q. What is display size of Lenovo Yoga Slim 6 14IRH8 83E00007IN Laptop?
A. It comes with display size of 14 in.
| Name | Lenovo Yoga Slim 6 14IRH8 83E00007IN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 162 PPI |
| Processor | Intel Core i7,14 Cores (6P + 8E), 20 Threads,24 MB Cache,Intel Integrated Iris Xe |
| Memory | 16 GB LPDDR5X RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Yes,Inbuilt Microphone,65 Wh mWh |