Lenovo Yoga 7 83DJ00FVIN Laptop comes with price of Rs. 102990. The screen size of this Lenovo laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in Lenovo Yoga 7 83DJ00FVIN Laptop is Intel Core Ultra Series 1 Intel Core Ultra 5 with Integrated Intel Arc Graphics Graphics Card. Lenovo Yoga 7 83DJ00FVIN Laptop has 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR5x RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 102990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| Graphics Card | Integrated Intel Arc Graphics |
This Product is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price being Rs.102990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 102990/- |
It is meant for Performance. This model has Windows 11 Home (64-bit) installed. It comes with 4 cell 20270.27027 mAH battery. This laptop weighs 1.49 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
It comes with OLED. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:10 The resolution of this model is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 162 PPI (Pixels per inch). This Lenovo laptop also has Brightness: 400nits Glossy, HDR True Black 500,TUV Low Blue Light.
It is powered by Intel Core Ultra Series 1 Intel Core Ultra 5 processor which is clocked at and has 18 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo Yoga 7 83DJ00FVIN Laptop comes with Integrated Intel Arc Graphics GPU.





It comes with 1 TB SSD. There is 16 GB LPDDR5x RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6E 2x2 AX Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system Lenovo Yoga 7 83DJ00FVIN Laptop comes with?
A. This laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. Which processor powers Lenovo Yoga 7 83DJ00FVIN Laptop?
A. The processor in Lenovo Yoga 7 83DJ00FVIN Laptop is Intel Core Ultra 5 Intel Core Ultra Series 1.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 1.49 kg.
Q. Which GPU powers this model?
A. Lenovo Yoga 7 83DJ00FVIN Laptop comes with Integrated Intel Arc Graphics GPU.
Q. What is the battery size of this model?
A. It comes with 75 Wh.
Q. What is display type of this laptop?
A. This model comes with OLED display.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What is display size of this laptop?
A. This model comes with display size of 14 in.
| Name | Lenovo Yoga 7 83DJ00FVIN Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 162 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core Ultra 5,14 Cores (4P + 8E + 2LP-E), 18 Threads,18 MB Cache,Integrated Intel Arc Graphics |
| Memory | 16 GB LPDDR5x RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI |
| Input | 2 MP Camera,Backlit Keyboard,Built-in Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,75 Wh mWh 4 Cell Battery |