Lenovo Yoga 520 81C800QHIN Laptop comes with price of Rs. 45282. The screen size of this Lenovo laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. Lenovo Yoga 520 81C800QHIN Laptop is powered by 8th Gen Intel Core i3 processor with Intel Integrated UHD 620 Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is ~ 157 PPI Display PPI which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 45282.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD 620 |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 45282/- |
| Amazon | 95 | Rs. 46990/- |
This model is meant for Performance. It has Windows 10 Home (64-bit) installed. It comes with 3 cell battery and 65 W AC Adapter. The dimensions of the laptop are 328 x 229 x 19.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.7 kg. It comes with 1 year warranty.
This model comes with LED . The laptop has a screen size of 14 in. This model comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Lenovo laptop also has Full HD LED Backlit IPS Display.
It is powered by 8th Gen Intel Core i3 processor which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Intel Integrated UHD 620 GPU.




There is 1 TB HDD Space available in this model with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in this laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 2x2 AC Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this laptop are 328 x 229 x 19.9 mm.
Q. What is warranty period of this model?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. What is display type of this model?
A. Lenovo Yoga 520 81C800QHIN Laptop comes with LED display.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. Does Lenovo Yoga 520 81C800QHIN Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. Does Lenovo Yoga 520 81C800QHIN Laptop has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. Which processor powers Lenovo Yoga 520 81C800QHIN Laptop?
A. The processor in Lenovo Yoga 520 81C800QHIN Laptop is Intel Core i3 8th Gen.
Q. What is display resolution of this model?
A. Lenovo Yoga 520 81C800QHIN Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop comes with Intel Integrated UHD 620 GPU.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. This model comes with 1 TB HDD.
| Name | Lenovo Yoga 520 81C800QHIN Laptop |
| General | OS: Windows 10,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,4 MB Cache,Intel Integrated UHD 620 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |