Lenovo V15 82C700H3IH Laptop comes with price of Rs. 30990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 3rd Gen AMD Ryzen 3 with AMD Radeon Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB RAM in this laptop.
✓ The highlights of this model are 15.6 in Display Size and 1 TB Hard Drive Size which are best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 30990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 3 |
| Graphics Card | AMD Radeon |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 30990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 34790/- |
The utility of this model is Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 10 (64-bit). This laptop has 2 cell battery. This model weighs 1.8 kg and measures 362 x 251 x 19 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
This model comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen.
The processor in this model is 3rd Gen AMD Ryzen 3 which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, Lenovo V15 82C700H3IH Laptop has AMD Radeon GPU.




1 TB worth of HDD space is available in this model. There is 4 GB RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop comes with AMD Radeon GPU.
Q. How much RAM Lenovo V15 82C700H3IH Laptop has?
A. It comes with 4 GB RAM.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It has Windows 10 (64-bit).
Q. What is display resolution of Lenovo V15 82C700H3IH Laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What kind of display this laptop has?
A. It comes with LED display.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. Which processor powers Lenovo V15 82C700H3IH Laptop?
A. The processor in this laptop is AMD Ryzen 3 3rd Gen.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. This laptop comes with 1 TB HDD.
Q. Does Lenovo V15 82C700H3IH Laptop has backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
| Name | Lenovo V15 82C700H3IH Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 3,Dual Core, 4 Threads,4 MB Cache,AMD Radeon |
| Memory | 4 GB,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Inbuilt Microphone,2 Cell Battery |